Bez bik – co to znaczy?

Pożyczki bez bik to swojego rodzaju przebój. Ogłoszenia i reklamy pojawiają się wszędzie. Co to jednak oznacza?

pytanieKażdy może zaciągnąć pożyczkę bez bik. I na tym właśnie polega problem.

Po pierwsze: bez weryfikacji

Najważniejsza sprawa: za tym krótkim, sześcioliterowym komunikatem rozdzielonym odstępem kryje się przesłanie: u nas możesz zaciągnąć pożyczkę, a my udzielimy ci jej nie sprawdzając, czy już gdzieś nie zalegasz ze spłatą zadłużenia. Co w praktyce oznacza, że finansowanie bez bik odbywa się na zasadzie wzajemnego zaufania. Choć być może trzeba by raczej powiedzieć o zasadzie wzajemnego braku zaufania.

Dlaczego? Ponieważ niemożność przeprowadzenia weryfikacji pożyczającego oznacza, że firma udzielająca kredytu zakłada, że taka osoba ma problemy finansowe i nie spłaca regularnie wcześniejszych zobowiązań. Do tego też założenia dostosowuje swoją praktykę działania. Co oznacza, że stwierdzenie pożyczki bez bik kryją za sobą przede wszystkim uznanie, że także nierzetelny dłużnik może dostać kredyt. Tyle, że nie za darmo (o czym niżej).

Po drugie: dla zadłużonych

Jest więc tego rodzaju finansowanie przede wszystkim rozwiązaniem dla tych, którzy już są zadłużeni. Niekoniecznie od razu dla takich, którzy zalegają ze spłatą kredytu czy pożyczki bankowe. Być może także dla tych, którzy ciągle jeszcze jakoś sobie radzą, ale potrzebują dodatkowego wsparcia zewnętrznego, którego ze względu na istniejące obciążenia bank nigdy by nie udzielił.

Dla tych, którzy pożyczają bez bik oznacza to tyle, że należy przyjąć odpowiednią strategię. Wyliczyć potencjalne straty wynikające z nierzetelnego zachowania klientów i ustalić zasady w taki sposób, aby się przed nimi zabezpieczyć.

Po trzecie: drogie pożyczki

Podstawowym narzędziem służącym do tego celu jest cena pożyczki. Chodzi o oprocentowanie, które firma udzielająca takich kredytów pobiera w zamian za wydanie pieniędzy. Warto przy tym dodać, że ze względu na to, że z reguły są to przedsiębiorstwa działające inaczej niż banki, nie podlegają regulacjom Komisji Nadzoru Finansowego. Nie muszą więc stosować się do jej rekomendacji dotyczących maksymalnego poziomu zadłużenia z jednej strony, ale i poziomu oprocentowania z drugiej.

W praktyce okazuje się więc, że pożyczki bez bik kosztują krocie. Można bez problemu znaleźć oferty, w przypadku których roczna rzeczywista stopa oprocentowania przekracza 200, 300 a nawet 400 procent. Dla tych firm kwestia konkurencyjności ma małe znaczenie – w ich segmencie trzeba brać wysoki procent, ponieważ inaczej można zbankrutować.

Po czwarte: pętla kredytowa

Ostatnim znaczeniem skrótu bez bik jest pętla kredytowa. Sformułowanie to oznacza taką sytuację, w której dana osoba musi finansować spłatę wcześniejszych kredytów czy pożyczek kolejnymi, których koszty są wyższe. W praktyce więc zadłuża się coraz bardziej, krocząc prostą drogą do bankructwa. Jeśli więc ktoś interesuje się pożyczkami bez bik dlatego, że nie ma innej możliwości, powinien poważnie zastanowić się nad swoją sytuacją.