Bezpieczne pożyczanie przez internet

W czasach, w których sygnał internetowy dociera nawet do mniej znanych zakątków świata, wiele rzeczy załatwia się w tak zwanej wirtualnej przestrzeni. Dziś właśnie w ten sposób można zarabiać pieniądze i wydawać je. Być może jeszcze jakiś czas temu nikt nie pomyślałby nawet o możliwości wzięcia pożyczki online. Obecnie takie sytuacje są na porządku dziennym. Potrzebujący pilnie gotówki odważnie decydują się na pożyczanie w sieci. Nie ma w tym nic złego, ale mimo to warto zadbać o swoje bezpieczeństwo.[adsense-zaq1]

Zasady bezpiecznego pożyczania przez internet

  • Jedną z kluczowych zasad bezpiecznego pożyczania pieniędzy przez internet, jest szczegółowe sprawdzenie wiarygodności firmy, która tę pożyczkę oferuje. Na chwilę obecną nie jest to trudne, ponieważ bez problemu można dotrzeć do specjalnych baz danych, w których nieuczciwe firmy mogą zostać wyróżnione. Do takich baz należy zaliczyć Krajowy Rejestr Sądowy, a także Ewidencję Działalności Gospodarczej. Poza tym cennych informacji można dowiedzieć się ze strony internetowej Komisji Nadzoru Finansowego. Ponadto Rejestr Firm Pożyczkowych też może dostarczyć przydatne wskazówki na temat wybranej firmy.

 

  • Kolejną zasadą bezpiecznego pożyczania jest oczywiście sprawdzenie zawartości strony internetowej należącej do firmy, zajmującej się udzielaniem pożyczek. Na stronie powinny znaleźć się przede wszystkim szczegółowe informacje dotyczące firmy, rok powstania, profil działalności, pełny adres, kontakty itp. Poza tym ważne jest, aby na stronie znalazły się – narzędzie umożliwiające obliczenie kosztów pożyczki, jasno opracowany regulamin udzielania pożyczek, wzór umowy, wykaz dodatkowych opłat. Jeżeli takich informacji nie będzie na stronie, należy wstrzymać się przed podjęciem decyzji, a najlepiej całkiem zrezygnować z usług danej firmy. Trzeba być podejrzliwym również w sytuacji, gdy firma zażyczy sobie wysoką opłatę wstępną. Zwykle ta wynosi 1 zł, maksymalnie 10 zł.

 

  • Bardzo ważną zasadą bezpiecznego zadłużania się przez internet, jest zachowanie bezpieczeństwa przekazu danych. Chodzi tu o to, aby nie wpisywać danych do formularza, korzystając z obcych komputerów, tym bardziej zlokalizowanych w miejscach publicznych. Dostęp do nich mają wszyscy, a ci, którzy dobrze się na nich znają, mogą odzyskać prywatne dane i wykorzystać je przeciw pożyczkobiorcy.

 

  • Do zasad bezpieczeństwa można również zaliczyć to, aby nigdy nie podawać więcej danych, niż wymaga formularz. Te zwykle ograniczają się do minimum. Czasem wydaje się, widnieją informacje o potrzebie podania dodatkowych danych, ale zwykle te oznaczane są gwiazdką lub też w inny sposób, co oznacza, że w rzeczywistości nie trzeba ich podawać i właśnie warto je pominąć. Im mniej danych tym bezpieczniej dla pożyczkobiorcy. Trzeba również koniecznie pamiętać, że żadna firma nie powinna prosić klienta o podanie loginu czy hasła do internetowego konta bankowego.

 

Podsumowując, pożyczanie pieniędzy przez internet jest w dzisiejszych czasach niezwykle proste. Praktycznie nie wychodząc z domu, można pozyskać gotówkę na dowolny cel i wszystkie formalności załatwić w kilkanaście minut. Ogólnie nie ma w tym nic złego, tylko trzeba zachować bezpieczeństwo. Należy pamiętać, że istnieje kilka kwestii, którymi pożyczkobiorca powinien kierować się przy wyborze pożyczki i na etapie dalszych postępowań. Powyższe zasady przynajmniej częściowo uświadomią, że pożyczanie może być niebezpieczne. Jednak uważne postępowanie, zdecydowanie zmniejszy ryzyko niepowodzenia i wystąpienia poważnych problemów.

Ekspert ds. pożyczek
www.centrumpozyczek360.pl