Jak wybrać najlepszy kredyt gotówkowy?

Jeśli planujesz większe wydatki, a nie masz nadwyżek gotówki, z pewnością zastanawiasz się nad wzięciem kredytu gotówkowego. Praktycznie każdy bank ma w swojej ofercie jakieś kredyty konsumpcyjne, jednak jak wybrać najlepszy? Pomoże Ci w tym ten artykuł.

Zastanów się nad swoimi potrzebami

Kredyt gotówkowy może być poważnym zobowiązaniem finansowym dla Ciebie i Twojej rodziny. Warto dobrze przemyśleć wszystkie aspekty z nim związane, zanim zdecydujesz się pójść do banku. Przede wszystkim musisz dobrze przemyśleć swoje potrzeby i ograniczenia

Po pierwsze przemyśl, jak dużego kredytu potrzebujesz. Oszacuj, ile oszczędności możesz przeznaczyć na swój wymarzony wydatek (cokolwiek to jest). Oczywiście zostaw sobie niezbędny trochę oszczędności, jako bufor na nieprzewidziane wydatki. Nie bierz kredytu większego niż potrzebujesz (na zasadzie: „przyda się trochę gotówki”). Dodatkowe środki szybko się rozejdą, a odsetki będzie trzeba zapłacić.

Po drugie, przeanalizuj swój budżet domowy, w szczególności comiesięczne dochody i wydatki. Zobaczy na jak dużą ratę możesz sobie pozwolić. Pamiętaj – im większa rata, tym szybciej spłacisz kredyt i poniesiesz niższe całkowite koszty kredytu.

Jak się do tego zabrać, żeby dostać najlepsze oferty kredytu?

Aby dostać jak najlepsze warunki kredytu, musisz oczywiście mieć zdolność kredytową. Co więcej im lepszą masz zdolność tym lepsze warunki dostaniesz. Dlatego jeśli spodziewasz się, że w najbliższym czasie Twoja zdolność kredytowa może się poprawić, poczekaj chwilę z kredytem.

Ponieważ w praktycznie każdym banku możesz liczyć na ofertę kredytu gotówkowego, nie warto ograniczać się tylko do banku w którym masz konto. Banki intensywnie konkurują o klienta biorącego kredyt konsumpcyjny, dlatego często oferują różnego rodzaju promocje. Poza tym, każdy bank inaczej może ocenić Twoją zdolność kredytową i zaoferować Ci lepsze lub gorsze warunki. Dlatego warto zapytać o wstępną ofertę w jak największej liczbie banków.

Ranking kredytów gotówkowych – czy może Ci pomóc?

Niezastąpione w tym zakresie są rankingi i porównywarki kredytów gotówkowych dostępne online. Najczęściej zawierają one już wstępnie wyselekcjonowane banki, które w danym momencie oferują najatrakcyjniejsze warunki dla kredytobiorców. Warto skorzystać z takich rankingów i przesłać swoje dane kontaktowe np. do 3 lub 5 najlepszych banków. Zbierzesz wtedy 5 potencjalnie najlepszych ofert.

Na co zwrócić uwagę wybierając kredyt gotówkowy i co to jest RRSO?

Jak z tych ofert wybrać najlepszą? Najlepszym wskaźnikiem kosztu kredytu jest RRSO. Pozwala ono efektywnie porównać wszystkie kredyty. RRSO, czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania, pokazuje wszystkie koszty kredytu rozłożone w czasie. Uwzględnia wszystkie prowizje, koszty ubezpieczenia i oczywiście odsetki, dzięki czemu oferty są łatwo porównywalne.

Innym dobrym parametrem do porównania kredytów między sobą jest całkowity koszt kredytu. Może być on jednak złudny, jeśli porównujesz kredyty o różnej kwocie kredytu lub okresie kredytowania. Jednak na potrzeby porównania takich kredytów jest to bardzo dobra i intuicyjna miara.

Na koniec po prostu wybierasz kredyt o najniższym RRSO i po sprawie!

Opracowanie: www.wktorymbanku.pl/kredyty-gotowkowe – ranking kredytów gotówkowych.