Kalkulator kredytowy: czego można się dowiedzieć?

Jest wiele sposobów na to, żeby poznać wysokość przyszłej raty kredytowej. Można liczyć na piechotę lub w arkuszu kalkulacyjnym. Można też użyć kalkulatora kredytowego. Czego konkretnie można się z niego dowiedzieć?

kalkulatorWystarczy wpisać kilka liczb i odpowiedź gotowa. Pytanie, na co?

Po pierwsze: ile wyniesie rata

Najważniejszą rzeczą, którą pozwala sprawdzić kalkulator kredytowy jest oczywiście wysokość miesięcznej raty. Wystarczy w odpowiednie miejsce wpisać niezbędne do wyliczenia dane, takie jak: kwotę kredytu, czas spłaty wyrażony w miesiącach oraz odsetki pobierane przez bank. Później wystarczy już tylko nacisnąć przycisk i można zobaczyć, ile trzeba będzie co miesiąc płacić.

Ta funkcjonalność, którą oferuje kalkulator kredytowy, jest przydatna nie tylko ze względu na swój poglądowy charakter. Dzięki niej można mniej więcej określić, jaki poziom obciążenia jest dla nas najbardziej akceptowalny i ewentualnie dostosować do niego poszczególne parametry (np. przez wydłużenie czasu spłaty czy zmniejszenie kwoty kredytu).

Po drugie: jakie będą odsetki

Istotne jest także to, że kalkulator kredytowy pokazuje, jakie są rzeczywiste koszty kredytu. Sama informacja udzielana przez bank w postaci procentowo wyrażonej rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania jest wartością dość abstrakcyjną. Owszem, pozwala porównać różne oferty i wybrać tę, która wydaje się najkorzystniejsza, jednak nie daje świadomości, ile konkretnie to kosztuje.

Dzięki kalkulatorom wyliczającym wysokość raty można także zobaczyć ile wyniesie koszt kredytu wyrażony w pieniądzach. To ważna i przedstawiona w wyjątkowo sugestywny sposób informacja. Przykładowo, ktoś kto zaciąga na trzydzieści lat kredyt w wysokości 500 tysięcy złotych, będzie musiał oddać ponad milion. To konkretne pieniądze, a nie jakieś procenty.

Po trzecie: jaka jest zdolność kredytowa

Jednocześnie niektóre narzędzia pozwalają wyliczyć jakie jest maksymalne dopuszczalne obciążenie finansowe, na które możemy sobie pozwolić. Tak zwany kalkulator zdolności kredytowej bierze pod uwagę miesięczne dochody, już istniejące obciążenia oraz kilka innych czynników. Koniec końców daje sumę, która określa maksymalną miesięczną wysokość raty.

Po co taka informacja? Oczywiście po to, żeby wiedzieć, na ile możemy sobie pozwolić. Bez niej moglibyśmy na przykład szukać nieruchomości droższych niż te, na które rzeczywiście nas stać i na które rzeczywiście bank udzieli nam finansowania.

Po czwarte: jaką opcję wybrać

Jednocześnie niektóre kalkulatory kredytowe pozwalają na porównanie różnych opcji finansowania. Można więc wyliczyć sobie wysokość raty dla kredytu walutowego oraz złotowego. W tym pierwszym przypadku – w różnych walutach, od szwajcarskiego franka po japońskiego jena. Można także porównać kredyt z ratą malejącą oraz stałą. I na tej podstawie podjąć przynajmniej w jakiejś części racjonalną decyzję. Jest więc kalkulator kredytowy sposobem na uzyskanie informacji, które w przeciwnym razie uzyskalibyśmy po żmudnych wyliczeniach w arkuszu kalkulacyjnym.