Co powinniśmy wiedzieć o kredycie hipotecznym?

Jak wynika z publikowanych danych, kredyt hipoteczny jest najczęściej przyznawaną przez banki pożyczką w Polsce. Jest on pozyskiwany nie tylko na zakup domu, ale również na finansowanie budowy lub remont oraz zakup działki budowlanej, lub adaptację domu. Obejmuje duże kwoty, dlatego jego wzięcie powiązane jest z długim okresem spłaty oraz odpowiednim zabezpieczeniem w postaci hipoteki.

Real Estate ConceptWkład własny oraz jego pozytywy

Od 2014 roku chcąc ubiegać się o kredyt hipoteczny, musimy przedstawić wkład własny (LtV), który z roku na rok jest wyższy o 5%. Aktualnie jego wartość wynosi 15% wartości kredytu. Z jednej strony obowiązek jego posiadania może stać się dużym utrudnieniem dla kredytobiorcy, ponieważ wymaga posiadania znacznej sumy pieniędzy. Z drugiej natomiast dzięki temu zabiegowi, banki zmniejszają grono osób biorących kredyt oraz ograniczają ryzyko wystąpienia bańki na rynku nieruchomości. Dzięki temu możemy zachować stabilność rynków oraz gospodarki.

Na co jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę?

Zdecydowanie najważniejsze jest oprocentowanie kredytów hipotecznych, ponieważ wpływają bezpośrednio na wysokość opłacanych przez nas rat. Na wysokość oprocentowania największy wpływ ma WIBOR oraz marża banku. Dodatkowo może ono ulec zmianie w zależności od wysokości wkładu własnego, kwoty kredytu, długości okresu spłaty, a także naszej wiarygodności. Bank udzielając nam pożyczki, ustala dla nas odpowiednie oprocentowanie, które zależne jest m.in. od wysokości dochodów oraz zdolności kredytowej.

Jak wpływać na swoją zdolność kredytową?

Wysokość udzielonego kredytu zależna jest głównie od naszej zdolności kredytowej. Jej wartość wyznaczana jest przez sumę punktów, które bank przyznaje nam i za ich pomocą wystawia naszą ocenę. Wartość, jaką możemy otrzymać, wynika z wielu czynników. Najistotniejsze jest źródło dochodu, czyli to, czy posiadamy stałe wpływy oraz umowę o pracę. Dodatkowo ważny jest rodzaj umowy o pracę, czyli nasze stanowisko, jak długo pracujemy w danym miejscu, a także forma zatrudnienia. W momencie ubiegania się o kredyt, zobowiązani jesteśmy przedstawić wszelką dokumentację z tym związaną.