Czym jest spirala zadłużenia?

Statystyki wskazują, że około 1/3 Polaków posiada różne pożyczki i kredyty. Niestety, nie każdy spłaca swoje zobowiązania systematycznie. Raty, a także dodatkowe wydatki, na przykład czynsz i rachunki mogą doprowadzić do spirali zadłużenia.

tms-euro3Pożyczki i kredyty powinniśmy zaciągać tylko wtedy, gdy mamy pewność, że uda nam się spłacić zobowiązanie. Życie pisze jednak różne scenariusze, a przy łatwej dostępności takich produktów finansowych można wpaść w kłopoty.

Jak powstaje spirala zadłużenia?

Spirala zadłużenia ma miejsce wtedy, gdy okazuje się, że zaczyna brakować pieniędzy na regularne wydatki. Co więcej, osoba w takich sytuacji zaczyna zaciągać nowe pożyczki, aby pokryć te istniejące. W pewnym momencie jednak jej możliwości zaczynają się kurczyć, ponieważ instytucje finansowe nie chcą już pożyczać kolejnych pieniędzy.

W rezultacie osoba może zostać z ogromnymi długami, a także sporymi problemami, ponieważ brak ich spłaty będzie skutkować rozpoczęciem procedury windykacyjnej, która w konsekwencji może doprowadzić do zajęcia komorniczego.

Co zrobić wtedy, gdy wpadło się w spiralę zadłużenia?

Przede wszystkim nie można udawać, że problem nie istnieje. Należy odbierać telefony i listy, a także skontaktować się z windykatorem czy bankiem lub parabankiem. Najczęściej istnieje możliwość rozłożenia długu na jeszcze niższe raty, które są łatwe w spłacie.

Warto też pamiętać o istnieniu takiej instytucji jak upadłość konsumencka, która polega na redukcji lub umorzeniu zobowiązań. Aby skorzystać z takiej opcji, należy spełnić określone wymagania.

Jak ustrzec się przed spiralą zadłużenia?

Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, by kredytu i pożyczki zaciągać tylko wtedy, gdy jest taka konieczność, nie w celu spełnienia swoich zachcianek. Również należy dobrać odpowiednią wysokość rat, aby nie były one za wysokie. Można zrobić tak również w przypadku pożyczek pozabankowych, na przykład GetBucks.com. Serwis pożyczkowy GetBucks.com pozwala na uzyskanie pieniędzy całkowicie przez internet.

Warto też pamiętać o tym, by w razie problemów finansowych na horyzoncie poszukać dodatkowych źródeł finansowania, na przykład podjąć dodatkową pracę.