Ferie zimowe, a Ty nie masz funduszy? Zobacz, co zrobić

Gotówka przydaje się w sytuacjach, które często trudno przewidzieć. Kredyt gotówkowy to produkt bankowy przeznaczony dla osób, które chwilowo muszą wydać więcej niż mają na koncie. Może być to nieplanowany wyjazd na ferie zimowe, chęć ofiarowania efektownego prezentu lub możliwość okazyjnego zakupu, która pojawiła się niespodziewanie. Podpowiadamy, jaki rodzaj kredytu gotówkowego wybrać, aby wyjść na tym korzystnie.

Standardowy kredyt gotówkowy

Warunki, na jakich bank udziela kredytu gotówkowego, zależne są od kilku czynników, wśród których na plan pierwszy wysuwają się: indywidualna zdolność kredytowa, aktualna wysokość stóp procentowych oraz historia produktów bankowych, z których korzystał dotąd klient. W ten sposób można pożyczyć z banku do 150 000 zł, a okres spłaty wynosi nawet kilka lat. Wybierając tę formę kredytu, musimy liczyć się z relatywnie wysokim oprocentowaniem, które sięga kilku procent w skali roku, a po doliczeniu pozostałych kosztów realna roczna stopa oprocentowania (RRSO) wyniesie, w skrajnych przypadkach, kilkanaście procent. Poniżej znajdziesz dwa sposoby na to, aby obniżyć koszty standardowego kredytu.

Pierwszy kredyt gotówkowy

Niektóre banki oferują preferencyjne warunki pierwszej pożyczki, którą klient zdecyduje się zaciągnąć. W takich sytuacjach oprocentowanie będzie niskie, często wynosząc nawet zero procent. Jedynym kosztem, który poniesie kredytobiorca, będzie prowizja, lecz i ta ulegnie obniżeniu w stosunku do standardowych stóp. Często koszt preferencyjnego kredytu nie przekroczy 3 procent w skali roku. Oczywiście okres kredytowania będzie krótki (przeważnie banki oferują nie więcej niż 24 miesiące), a maksymalna kwota kredytu na tych warunkach stosunkowo niska. Kilka tysięcy wystarczy jednak zupełnie na zimowy wyjazd narciarski.

Limit na koncie

Atrakcyjną ofertę stanowią zazwyczaj również limity na koncie osobistym. Limit kredytowy, nazywany też kredytem odnawialnym, to suma pieniędzy, którą bank jest skłonny pożyczyć nam na określonych, zazwyczaj korzystnych, warunkach. Dzięki niemu możemy pożyczyć nawet 100 tysięcy złotych na 12 miesięcy lub dłużej, jeżeli zdecydujemy się prolongować kredyt. RRSO takiej pożyczki wyniesie ok. 10 procent, a bank nie będzie wymagał dodatkowych zabezpieczeń. Zazwyczaj jest to produkt korzystniejszy niż typowy kredyt gotówkowy.

W skrócie

Kredyty gotówkowe to dobry sposób na pokrycie chwilowej dziury w domowym budżecie. Jeżeli potrzebujesz małej kwoty na krótko zainteresuj się limitem na koncie lub preferencyjnym kredytem dla nowych klientów. Dzięki temu wybierzesz korzystne i bezpieczne rozwiązanie, unikając zagrożeń, jakie niosą ze sobą „chwilówki”. W przypadku większych sum i dłuższych okresów kredytowania warto przeanalizować dokładnie bankową tabelę opłat i prowizji. Na współczesnym polskim rynku bankowym nie brakuje bowiem dobrych ofert.