Jak przyspieszyć przelew?

Chcesz zapłacić za coś przelewem i bardzo zależy ci na tym, aby płatność doszła do odbiorcy jak najszybciej? W takim przypadku warto pamiętać o kilku różnych kwestiach, aby na pieniądze nie trzeba było długo czekać.

Przelewy pozwalają nam na łatwe i wygodne dokonywanie płatności – możemy w ten sposób opłacać zakupy, rachunki, przelewać pieniądze bliskim, spłacać pożyczki i kredyty. Dzisiaj, gdy większość osób ma konta z dostępem do internetu, przelew możemy wykonać też całkowicie on-line – bez potrzeby udawania się do banku i wpłacania gotówki w okienku.

W Polsce standardowe przelewy międzybankowe rozliczane są zgodnie z sesjami systemu Elixir – działa on w dni robocze i każdego dnia w jego ramach prowadzi się trzy sesje przychodzące i trzy sesje wychodzące – rano, około południa i wieczorem. W ramach tych sesji pieniądze „wychodzą” z banków i są potem księgowane w bankach docelowych na kontach odbiorców. Przykładowo, gdy wykonujemy przelewy internetowe w poniedziałek rano, księgowanie u odbiorcy może odbyć się wieczorem albo na następny dzień, czyli we wtorek. Elixir nie działa w weekendy, więc przelewy z piątku są księgowane dopiero w poniedziałek.

Jeśli zależy nam na przyspieszeniu transakcji, warto skorzystać z innych metod płatności. Do dyspozycji mamy przelewy ekspresowe, które są księgowane nawet w 5-15 minut – także w weekendy. Za taki przelew zapłacimy jednak około 5 złotych. Możemy dokonać płatności do 5 000 złotych. Możemy też wybrać przelewy Sorbnet bez limitu, ale cena takiego przelewu może wynieść nawet 35 złotych.

Są też tańsze metody na szybkie przelewy internetowe. Warto wskazać na przelewy przez systemy płatności on-line – w tym przypadku dokonujemy płatności za pośrednictwem systemu, który przekazuje od razu informacje o wpłacie do odbiorcy. Musi on potem wypłacić te pieniądze na swoje konto. To dobry wybór w przypadku płatności za zakupy, ale możemy też przelewać tak pieniądze do znajomych, rodziny. Osoba musi mieć wtedy konto w danym systemie płatności.

Warto też pamiętać o tym, że przelewy wewnątrzbankowe, czyli w ramach jednego banku są księgowane od razu!