Konsolidacja: na czym polega?

Słowo przewija się tu i tam. Pytanie, co konkretnie oznacza? Na czym dokładnie polega konsolidacja kredytu?

konsolidacjaWszystko ma swój związek z zadłużeniem. Kto ma wiele kredytów, pożyczek i innych zobowiązań, może je połączyć w jedną. Narzędziem jest konsolidacja.

Najpierw problem: zadłużenie na różne nogi

W dzisiejszych czasach nietrudno jest się zadłużyć. Wystarczy nieco mniej powściągliwie używać karty kredytowej, za bardzo pofolgować sobie podczas kupowania sprzętu elektronicznego czy komputerowego oraz połączyć to wszystko z obciążeniami wynikającymi z wcześniejszych wydatków, takich jak mieszkanie czy samochód. Złoty do złotego i robi się ogromna góra długów, nad którą trudno zapanować.

Raty nakładają się na siebie. Pożyczki i kredyty oprocentowane są w różny sposób i w jeszcze bardziej zróżnicowany zabezpieczone. Wszystko miesza się ze wszystkim, a zadłużony człowiek przestaje mieć kontrolę nad swoimi finansami. Po trzech dniach od otrzymania pensji zostają mu na koncie nędzne grosze.

Później konstatacja: jak sobie z tym poradzić

W tym momencie przychodzi czas na stawienie czoła prawdzie. Zadłużenie przekroczyło rozsądne rozmiary, a poszczególne zobowiązania całkowicie wymknęły się spod kontroli. Na tym etapie słowo konsolidacja jeszcze się nie pojawia. Na razie klient banku albo innych instytucji finansowych próbuje uporać się z tym wszystkim na własną rękę.

Dopóty jednak dopóki nie stawi czoła rzeczywistości i nie przyzna sam przed sobą, że narastające zadłużenie staje się problemem, nie rozwiąże niczego. Konsolidacja będzie możliwa dopiero wtedy, gdy wszystkie inne możliwości się wyczerpią. Albo, gdy zadłużony klient dojdzie do wniosku, że tylko radykalne kroki mogą go uratować.

Wreszcie rozwiązanie: konsolidacja

Czym więc jest konsolidacja i na czym polega? Zasada główna jest dość prosta. Chodzi o to, żeby w miejsce wszystkich dotychczasowych kredytów, pożyczek, zadłużenia na karcie kredytowej i innych zobowiązań zaciągnąć jedno. Jedną pożyczkę lub kredyt, dobrze zabezpieczony, który pozwoli zmniejszyć całkowite obciążenie, rozłożyć je na dłuższy czas i uratować się przed nadchodzącym bankructwem.

Ważną cechą kredytu konsolidacyjnego jest właśnie to, że pozwala różne rodzaje zadłużenia rozłożyć na dłuższy czas. I tak kredyt samochodowy, wzięty na pięć lat, można zamienić na taki, który spłacany będzie przez lat dwadzieścia. Do tego samego kredytu dołączyć także pożyczki gotówkowe i inne. A wszystko zabezpieczyć nieruchomością.

Zagrożenia i minusy

Są oczywiście pewne zagrożenia i koszta które wiążą się z wykorzystaniem tego instrumentu. Przede wszystkim wydłużenie czasu spłaty, skutkujące obniżeniem miesięcznej wartości sumy zobowiązań, oznacza wyższe łączne koszty takiego kredytu. To może być poważnym problemem dla wielu osób. Czasem bank będzie żądał takich zabezpieczeń, które dla klienta będą kłopotliwe. Jakkolwiek by jednak nie było, konsolidacja kredytu to dla wielu jedyna opcja ratująca przed osunięciem w przepaść.