Kredyt bez bik: czemu będzie drogi?

To specyficzna kategoria. Kredyty bez bik są znacznie droższe niż te wymagające sprawdzenia zdolności kredytowej. Dlaczego?

wirNiektórzy nazywają to lichwą, inni uważają, że dla wielu to jedyny sposób na wybrnięcie z trudnej sytuacji. Niezależnie od oceny moralnej, kredyty bez bik są droższe. Dlaczego?

Powód pierwszy: brak wiarygodności

Jednym z najważniejszych powodów, dla których kredyty bez bik są znacznie droższe niż te udzielane ze sprawdzeniem wiarygodności kredytowej ubiegającego się o pożyczkę jest właśnie ryzyko wynikające z braku informacji o dotychczasowych spłatach. Kto udziela takiego finansowania, ten musi niejako założyć, że kredytobiorca miał wcześniej problemy z regularnymi spłatami i dostosować do tego swoją ofertę.

Co to w praktyce oznacza? Tyle, że większe ryzyko oznacza dla niego konieczność pobierania wyższych odsetek. Przykładowo, jeśli zwyczajne pożyczki charakteryzują się 99 proc. spłacalnością, a kredyty bez bik taką na poziomie 80 proc., oznacza to, że odsetki muszą być dwudziestokrotnie wyższe, aby pokryć wierzytelności tych, którzy pieniędzy nie oddali.

Powód drugi: droższy kapitał

Co więcej, przedsiębiorstwo które zajmuje się udzielaniem takiego finansowania także uznawane jest za mniej wiarygodne. Nic dziwnego, jego płynność finansowa zależy od tego, czy pożyczone pieniądze spłacą osoby, które nie zwykły tego robić. Co oznacza, że firma która daje kredyty bez bik sama musi korzystać z droższych źródeł finansowania.

Ponieważ kapitał jest droższy, to żeby na nim zarobić, takie przedsiębiorstwo musi także pobierać wyższy procent od tego, co pożyczy. Z tego właśnie względu pożyczki bez bik kosztują znacznie więcej niż te oferowane osobom, które są w stanie udowodnić swoją wiarygodność kredytową. Oraz tym, którym pożyczają bezpośrednio banki.

Powód trzeci: więcej pośredników

To kolejny aspekt wyróżniający tą branżę. Inaczej niż, na przykład, pożyczki gotówkowe, kredyty bez bik udzielane są nie bezpośrednio przez banku, a przez wyspecjalizowane firmy, które biorą na siebie ryzyko związane z taką działalnością. Oczywiście, koniec końców pieniądze pochodzą z banku, jednak między nim a docelowym klientem działa wielu pośredników.

Z pośrednikami jest natomiast tak, że z reguły nie działają charytatywnie. Za swoją działalność, ale także za podejmowane ryzyko, pobierają opłaty. W ten sposób zarabiają pieniądze jednocześnie jednak podnosząc końcowe koszty, które musi ponieść osoba wybierające kredyty bez bik.

Powód czwarty: wyższa potrzeba

Jest też dość prozaiczny powód tego, że kredyty bez biku są droższe niż te normalne. Otóż osoby, które je zaciągają po prostu bardziej ich potrzebują. Inne źródła pozyskiwania funduszy zostały wyczerpane, nikt nie udzieli im pożyczki. Są więc w dużej potrzebie, niejako przyparci do muru. W takiej sytuacji godzą się na wyższe odsetki, byleby tylko uzyskać jakieś pieniądze. Kto działa w takiej branży, ten o tym wie i bez skrupułów wykorzystuje zdeterminowanie swoich klientów pobierając wyższe odsetki.