Kredyty hipoteczne vs. pożyczki hipoteczne

Na pozór podobne, w praktyce różnią się dość poważnie. Na czym polega pożyczka hipoteczna i jak odróżnić ją od kredytu?

pożyczka hipotecznaŻeby zrozumieć podstawowe różnice między tymi dwoma instrumentami, trzeba najpierw zrozumieć zasady ich działania. A więc – czym różnią się kredyty hipoteczne od hipotecznych pożyczek?

Kredyt hipoteczny: na konkretny cel

Podstawową zasadą w przypadku takim, jak kredyty hipoteczne, jest jego celowość. Tego rodzaju finansowanie przewidziane jest przede wszystkim do tego, aby za nie kupować nieruchomości. Niezależnie od tego, czy chodzi o mieszkanie czy o dom, w przypadku tego instrumentu finansowego najważniejsze jest to, że od początku wiadomo, jakie jest przeznaczenie zdobytych za jego pomocą środków.

W przypadku takim, jak pożyczka hipoteczna jest zupełnie inaczej. Ten instrument finansowy nie przypadkowo nazywa się zupełnie inaczej. W zasadzie od strony praktycznego wykorzystania niewiele różni się od tych produktów bankowych, które określane są jako pożyczki gotówkowe. Można bowiem wydać ją na dowolny cel bez konieczności uzgadniania czegokolwiek z bankiem. Jeśli ktoś ma fantazję, nawet i na podróż dookoła świata. Czemu więc nie mamy do czynienia w tym przypadku ze zwykła pożyczką?

Pożyczka hipoteczna: pod zastaw nieruchomości

Otóż najważniejszym wyróżnikiem takiego produktu bankowego, jak pożyczka hipoteczna, jest jej zabezpieczenie. Nie można jej wziąć nie dysponując wcześniej jakąś nieruchomością. Tak, jak w przypadku kredytów, tak samo pożyczki zabezpieczone są poprzez wpis do księgi wieczystej mieszkania albo domu.

Jest jednak ważna różnica między tymi instrumentami finansowymi. Kredyty hipoteczne udzielane są pod zastaw dokładnie tej nieruchomości, która jest przedmiotem transakcji. W przypadku pożyczki rzecz jest kompletnie dowolna. Ważne, żeby mieć potwierdzone prawo własności oraz żeby wartość takiego mieszkania, domu czy gruntu była na tyle duża, żeby dać zabezpieczenie zewnętrznemu finansowaniu.

Koszt finansowania: wyższy w przypadku pożyczki

hipoteka I tu dochodzimy do sedna sprawy i pytania o to, która forma zewnętrznego finansowania jest rzeczywiście tańsza? Odpowiedź jest oczywista – kredyty hipoteczne to w tym porównaniu opcja korzystniejsza z punktu widzenia klienta. Z jakiego powodu? Właśnie ze względu na zabezpieczenie i charakter takiego instrumentu.

Otóż kredyty hipoteczne udzielane są na zakup konkretnego mieszkania, więc bank ma lepsze zabezpieczenie niż w przypadku pożyczki hipotecznej. Ta kosztuje zwykle nieco więcej, choć różnice na pozór nie są aż tak duże. A jednak – różnica w wysokości 1 pp to przy kilku dekadach poważne pieniądze.

Co dla kogo?

Podsumowując, choć oba instrumenty nie różnią się zbytnio, ich poszczególne cechy sprawiają, że wykorzystywane są zupełnie inaczej. Pożyczka hipoteczna jest niedostępna dla tych, którzy nie posiadają żadnej nieruchomości. Z kolei kredyty hipoteczne sprawdzają się najlepiej właśnie wtedy, gdy trzeba zaspokoić podstawowe potrzeby mieszkaniowe.