Lokata czy konto oszczędnościowe – zdecyduj sam

Właściwe ulokowanie oszczędności to klucz do sukcesu, jeśli chodzi o zysk. Trzymając pieniądze w skarpecie, nie zarobisz ani złotówki, dlatego warto rozważyć skorzystanie z rozwiązań takich jak konto oszczędnościowe lub lokata. Obydwa dają szansę na zwiększenie oszczędności i bezpieczne ulokowanie wolnych środków. Które będzie lepsze dla Ciebie? Zobacz największe różnice i podejmij świadomą oraz trafną decyzję.

Lokata – zobowiązanie na określony termin

Decydując się na lokatę, musisz mieć świadomość zobowiązania na określony termin. Wybierasz go oczywiście według własnych potrzeb i możliwości. Za zerwanie postanowienia i wcześniejsze wybranie wpłaconych pieniędzy ponosisz najczęściej konsekwencje w postaci utraty odsetek. Wybierając lokatę, z góry możesz przewidzieć, ile zyskasz w określonym czasie, dlatego jest to rozwiązanie dla osób chcących oszczędzić jak najwięcej i posiadających silną wolę. Możesz wybrać także lokatę ze zmiennym oprocentowaniem. Jeśli obawiasz się, że trzymanie pieniędzy na zwykłym koncie będzie Cię zwyczajnie kusić, wpłacenie ich na terminową lokatę będzie dobrym pomysłem.

Jak wybrać najlepszą z lokat? Wystarczy porównać dostępne na rynku oferty, zapoznać się z ich szczegółami oraz dopasować je do własnych oczekiwań w tej kwestii. Określając termin przechowywania pieniędzy na lokacie terminowej, uwzględnij wydatki w przyszłości, które możesz przewidzieć w danej chwili. Unikniesz dzięki temu nagłego wypłacania pieniędzy i utraty zgromadzonych odsetek. Musisz wiedzieć także, że od nagromadzonych odsetek odprowadzany jest podatek Belki.

Konto oszczędnościowe – większa swoboda

Znając charakterystyczne cechy, które posiada lokata, możesz się domyślić, czym jest konto oszczędnościowe. To propozycja dla tych, którzy są pesymistycznie nastawieni do trzymania pieniędzy na lokacie i obawiają się utraty zgromadzonych odsetek z powodu wcześniejszej wypłaty środków. Konta oszczędnościowe również są oprocentowane, lecz w porównaniu do lokat, można zarobić na nich znacznie mniej. Plusem jest natomiast możliwość dowolnego manipulowania pieniędzmi, czyli ich wypłacania i wpłacania. Dodatkowo prowadzenie takiego konta zazwyczaj jest darmowe.

Wybierając konto oszczędnościowe, masz większą pokusę, ponieważ z łatwością możesz wypłacić zgromadzone pieniądze. U osób potrzebujących przechowania oszczędności na krótki okres to rozwiązanie sprawdzi się jednak doskonale. W przypadku konta oszczędnościowego możesz oszczędzać regularnie i zacząć nawet od niewielkiej kwoty. Zakładając lokatę, musisz najczęściej mieć większą kwotę, którą zwyczajnie przechowasz w banku, bez możliwości wpłat czy wypłat w trakcie jej trwania.

Zarówno lokata jak i konto oszczędnościowe to skuteczny sposób na zgromadzenie oszczędności. Aby wybrać rozwiązanie maksymalnie dopasowane do swoich potrzeb, przemyśl decyzję i rozważ wszelkie plusy i minusy obydwu rozwiązań. Zwróć uwagę na oprocentowania charakterystyczne dla tego typu produktów bankowych. Wybierz najlepszą ofertę, dzięki której oszczędzanie będzie prostsze i przyjemniejsze.