Mieszkanie dla Młodych – zalety programu

Mieszkanie dla Młodych to nowy program rządowy, który umożliwia osobom młodym łatwiejszą możliwość stania się posiadaczami własnego mieszkania. Dziś niemalże codziennie w prasie, radiu i telewizji spotykamy się z reklamą owego programu, co sprawia, że mamy jakże wielką ochotę skorzystać z takiej możliwości. Jednakże czy na pewno warto? Czy faktycznie jak donoszą reklamy decydując się na kredyt z rządowym dofinansowaniem będziemy mogli odetchnąć pełną piersią i zrealizować swoje wszystkie marzenia?

MDM – program dla młodych

Wedle ustawy, jaka weszła w życie w 2013 roku i która to mówi „o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi”, jest uznana przez wielu za program, który to daje młodym ludziom naprawdę wielkie i doskonałe możliwości, aby w łatwiejszy sposób stać się posiadaczami własnego mieszkania. Dzieje się tak, dlatego, że wymieniona powyżej ustawa określa, jakie należy spełnić warunki, aby można było otrzymać dofinansowanie do swojego pierwszego mieszkania. Przede wszystkim ustawa mówi, że aby można było skorzystać z MDM dana osoba nie może mieć ukończonego 35 roku życia. Z kolei, jeśli cechujemy się niewystarczającą zdolnością kredytową możemy ją wzmocnić korzystając z obecności drugiej, spokrewnionej osoby. Może, więc to być małżonek, matka, czy też rodzeństwo. Dodatkowo, jeśli chcemy starać się o takie właśnie dofinansowanie nie możemy być właścicielami innej nieruchomości.

Zalety programu MDM

Na pewno, jeśli przyjrzymy się warunkom programu MDM okaże się szybko, że ma on znaczną ilość zalet i walorów. Okazuje się, bowiem, że jest to najlepsza forma pomocy dla osób młodych, wkraczających w dorosłe życie, czy też dla tych, które zakładają rodziny, a tym samym pragną zamieszkać we własnym lokalu. Jeżeli tylko spełnimy warunki możemy liczyć na pewne wsparcie, które to na pewno będzie dla nas korzystne.

Wsparcie finansowe

W chwili, kiedy spełnimy warunki, jakie stawia przez osobami zainteresowanymi ustawa możemy liczyć na wsparcie finansowe w wysokości 10% w chwili, kiedy żyjemy w związku bezdzietnym, lub też, jeżeli jesteśmy singlami. Z kolei, jeśli mamy dzieci możemy liczyć na pomoc w wysokości 15%. Na pewno takie wsparcie finansowe sprawi, że o wiele łatwiej możemy zakupić własne mieszkanie i szybciej go spłacić bez narażania swego budżetu na ogromne straty.

Czy istnieją wady programu MDM?

Mimo tego, że program MDM ma szereg zalet, to jednak możemy mówić także o nielicznych wadach. Przede wszystkim niektóre osoby twierdzą, że ma on nieco dyskryminacyjny charakter, a tym też jest niezgodny z konstytucją. Można mówić tutaj o granicy wiekowej, a także o fakcie, że mieszkanie musi pochodzić z rynku pierwotnego, przez co jest o wiele droższe. Co więcej nie każda młoda osoba może z niego skorzystać, albowiem musi posiadać ona określoną zdolność kredytową, przez co jej zarobki wcale nie mogą być niskie. Mimo tych wad, warto skorzystać z programu Mieszkanie dla Młodych, albowiem szybciej i łatwiej staniemy się posiadaczami własnego, wymarzonego mieszkania.

Artykuł opublikowany został przy pomocy firmy Modernbud z Legnicy