Mieszkanie dla młodych – zasady

Nowy program rządowy, który ma wspierać zakup nowego lokalu nazywa się Mieszkanie dla młodych. Na czym konkretnie polega i co można zyskać?

rodzinaDo wzięcia jest konkretna kasa. Nie dopłaty do odsetek, jak w Rodzinie na swoim, ale dopłata do kupowanego mieszkania. Chociaż eksperci kręcą nosem, takie wsparcie może być dla wielu bardzo cenne. Na czym polega Mieszkanie dla młodych?

Ważna sprawa: tylko rynek pierwotny

Program Mieszkanie dla młodych pomyślany jest nie tylko jako wsparcie dla tych, którzy chcą kupić swoje pierwsze mieszkanie, ale także jako sposób na rozruszanie pogrążającego się w stagnacji budownictwa mieszkaniowego. To dlatego od początku ograniczony jest jedynie do rynku pierwotnego.

Co to w praktyce oznacza? Kto będzie chciał skorzystać z programu i zgarnąć premię w wysokości od 10 do 20 proc. wartości mieszkania, ten będzie mógł kupić jedynie lokal oferowany przez dewelopera. Nie ma szans na dopłatę w ramach program Mieszkanie dla młodych przy kupnie nieruchomości używanej.

Uwaga: liczy się wiek

Kolejnym ograniczeniem, zgodnie zresztą z nazwą programu, jest wiek potencjalnych beneficjentów. W myśl projektu ustawy nie może on przekraczać trzydziestu pięciu lat. Dlaczego przyjęto akurat takie ograniczenie? Możemy się tego jedynie domyślać.

Prawdopodobnie chodzi o to, aby wspierać tych, którzy dopiero wchodzą w dorosłe życie, nie mają jeszcze wielkich oszczędności, ale mogą potrzebować własnego mieszkania. Dodatkowym ograniczeniem jest także to, że beneficjent programu Mieszkanie dla młodych nie może być właścicielem innego lokalu.

Jaka korzyść? Dopłata!

Co jednak można zyskać? Najważniejszą korzyścią jest bezpośrednia dopłata do kupowanego mieszkania. Ma ona wynieść od 10 do 20 proc. jego wartości, jednak nie więcej niż zapisana w ustawie kwota (około 55 tys. zł). Od czego zależy procentowa wartość możliwej do otrzymania premii?

Na 10 proc. mogą liczyć ci, którzy nie mają dzieci, niezależnie od tego, czy są samotni czy żyją we dwoje. Z kolei dopłata w wysokości 15 proc. przewidziana jest dla tych, którzy mają już dziecko. Kolejne 5 proc. dostać można, jeśli w ciągu pięciu lat od kupna mieszkania na świecie pojawi się kolejny maluch.

Ograniczenia: limity cenowe

Ważnym ograniczeniem, które może negatywnie wpłynąć na liczbę beneficjentów jest ustalenie maksymalnej ceny za m2 mieszkania. Ta może jednak różnić się w zależności od miasta. Ustalana jest każdorazowo przez wojewodę i obowiązuje przez określony czas.

Co z tego wynika?

Wbrew niektórym pesymistycznym prognozom program Mieszkanie dla młodych może być poważnym wsparciem dla tych, którzy chcą kupić pierwszą nieruchomość. Dopłata w żywej gotówce (albo przelew na konto dewelopera) może w wielu przypadkach rozwiązać trudny problem zgromadzenia wkładu własnego.

Jednocześnie, zmniejszając kwotę zadłużenia, dopłata obniża wysokość miesięcznej raty. W ten sposób beneficjenci zyskują podwójnie. A ograniczenia? Jakieś muszą być, zważywszy na ograniczone środki, jakimi dysponuje państwo.