Największe banki w Polsce

W pierwszej piątce jest tylko jeden bank polski. Reszta największych instytucji finansowych należy do grup zagranicznych. Jakie to banki?

bankiIch łączna kapitalizacja to prawie 600 mld zł, dwa razy więcej niż wynosi budżet państwa. Największe banki w Polsce mają w ofercie zarówno pożyczki bankowe jak i kredyty hipoteczne czy lokaty. Jakie znajdują się na liście pięciu największych w kraju?

PKO BP: państwowy gigant

Za tym bankiem stoją tradycja, ogromna liczba placówek, rozpoznawalna marka no i oczywiście właściciel, którym jest w dużej mierze polskie państwo. Bank PKO notowany jest wprawdzie na giełdzie, ale nieco ponad 31 proc. udziałów, jakie ma skarb państwa daje mu de facto kontrolę nad instytucją.

Bank PKO jest bankiem uniwersalnym. Oznacza to, że obsługuje tak osoby fizyczne jak i firmy. W jego ofercie są zarówno kredyty bankowe jak i lokaty. Zatrudnia 25 tys. osób, a jego aktywa przekraczają 42 mld euro.

Pekao SA: banco italiano

Chociaż nazwy mają podobne, a i historię po części wspólną, Bank Pekao nie ma nic wspólnego z większym od niego państwowym konkurentem. Sprywatyzowany w latach 1998-1999 należy obecnie do włoskiej grupy UniCredit.

Także ten bank zajmuje się w zasadzie wszystkim. Kredyty bankowe i hipoteczne, lokaty, produkty finansowe. Łączna wartość wszystkich aktywów tego banku to prawie 33 mld euro. Sporo mniej niż PKO BP, ale dużo więcej niż trzeci na liście największych banków.

BRE Bank: niemiecka trzecia siła

Jego nazwę można rozszyfrować jako Bank Rozwoju Eksportu. Takie przynajmniej było jego pierwotne zadanie, gdy został założony w 1986 roku. Wówczas państwowy, został sprywatyzowany w 1995 roku. Większość udziałów należy do niemieckiego Comerzbanku, drugiego co do wielkości w Niemczech.

Notowany na giełdzie bank jest właścicielem dwóch mniejszych instytucji: mBanku i Multibanku. Łączna kapitalizacja banku sięga 21 mld euro.

ING Bank Śląski: coraz mniej śląski

bankiHistoria tego banku jest stosunkowo krótka. Powstał w 1988 roku poprzez wyodrębnienie z NBP. Od 1994 roku notowany jest na giełdzie, a od 1996 roku głównym udziałowcem banku jest holenderska grupa ING. W miarę upływu czasu dokonywana jest stopniowa zmiana identyfikacji wizualnej banku – coraz mniej widoczna jest nazwa „Śląski”, coraz bardziej – ING. Bank ma łączną kapitalizację na poziomie ponad 16 mld euro. W jego portfolio znajdują się zarówno kredyty bankowe jak i lokaty czy instrumenty inwestycyjne.

BZ WBK: przyczółek giganta

Jednym z największych banków w Polsce jest BZ WBK. Skrót można rozszyfrować jako Bank Zachodni – Wielkopolski Bank Kredytowy. Skąd się wzięła? W 2001 roku doszło do fuzji tych dwóch instytucji. Od 2011 roku BZ należy do największego w strefie euro banku – Santander. Po połączeniu z Kredyt Bankiem kapitalizacja BZ WBK przekracza 24 mld euro. Poprzez swoje spółki bank oferuje zarówno pożyczki bankowe jak i kredyty hipoteczne czy lokaty. Kojarzony jest także z kampaniami reklamowymi, w których występują znani aktorzy zagraniczni.