Oszczędzanie od nowego roku dla opornych- poradnik

Co roku obiecujesz sobie, że wreszcie zaczniesz oszczędzać i… co roku nic z tego nie wynika? Tym razem nie powtarzaj starych schematów. W 2017 rok wejdź z solidnym planem, a jego założenia zacznij realizować już dziś! Lokata terminowa, konto oszczędnościowe, programy lojalnościowe – oto kilka sposobów na skuteczne rozpoczęcie oszczędzania pieniędzy.

SavingsNie wiesz, jak zacząć odkładanie pieniędzy na wymarzone wakacje, samochód lub na tak zwaną „czarną godzinę”? Najlepiej zacząć od zaraz, zakładając w banku specjalne konto na ten cel. Dobrze sprawdzą się konta oszczędnościowe albo lokaty terminowe. Zamrażając środki w ten sposób (lub ograniczając do nich dostęp), będzie ci łatwiej trzymać się założeń.

Lokata terminowa to również zarabianie. Oprocentowanie lokat terminowych i kont oszczędnościowych pozwoli ci zarobić pewien procent, co zawsze jest dobrym sposobem na rozpoczęcie przygody z oszczędzaniem. Innymi pewnymi metodami mogą być: założenie konta w obcej walucie oraz przystąpienie do bankowego programu Cash Back.

1. Lokata terminowa albo konto oszczędnościowe

Umieszczając środki na lokacie, zamrażasz do nich dostęp, gdyż wcześniejsze wypłacenie pieniędzy wiąże się z utratą spodziewanego zysku. W zależności od banku, na którego ofertę się decydujesz, możesz spodziewać się, że oprocentowanie lokat terminowych sięga nawet kilku procent w skali roku.

Konta oszczędnościowe zapewniają odrobinę mniejszy zysk, jednak jest to rozwiązanie o tyle wygodniejsze, że w każdej chwili masz dostęp do zdeponowanych w ten sposób pieniędzy. Aby obliczyć, ile zyskasz, decydując się na takie produkty bankowe, skorzystaj z narzędzia, jakim jest kalkulator lokaty terminowej.

Dzięki niemu dokładnie porównasz oferty poszczególnych banków i będziesz mógł zdecydować się na najkorzystniejszy produkt. Gdy już przymierzasz się do założenia lokaty terminowej albo konta, wprawisz w ruch machinę oszczędzania. Następne kroki prowadzące do celu będzie o wiele łatwiej wykonać.

2. Konto w obcej walucie

Twoim celem oszczędnościowym są egzotyczne wakacje? A może spłacasz kredyt w walucie? Dobrym rozwiązaniem może być założenie konta walutowego. Gdy już raz zamienisz złotówki na dolary, euro albo franki, będzie ci o wiele trudniej z powrotem przewalutować pieniądze, aby wydać je na bieżące wydatki. W euro albo dolarach możesz także założyć lokatę, jednak oprocentowanie lokat terminowych w walutach obcych jest zazwyczaj dużo niższe, niż tych w złotówkach.

3. Programy lojalnościowe i Cash Back

Twój bank premiuje gotówką polecenie konta osobistego znajomemu? A może oferuje system Cash Back lub inne programy lojalnościowe? Jeśli masz taką możliwość, skorzystaj z tych promocji. W ten sposób możesz zyskać nawet kilkaset złotych rocznie. Należąc do programów lojalnościowych możesz także liczyć na rabaty, a punkty zbierane za zakupy wymienić na cenne nagrody. W efekcie możesz oszczędzać podczas robienia codziennych zakupów.