Pożyczka gotówkowa: na co uważać?

Pieniądze są dla ludzi, podobnie jak pożyczki. Trzeba tylko korzystać z nich z głową. Jak konkretnie?

uwagaKogo interesuje pożyczka gotówkowa powinien dobrze przyjrzeć się warunkom, na jakich ją zaciąga. Dzięki temu uniknie nieprzyjemności.

Po pierwsze, sprawdzić oprocentowanie

To być może najważniejsza sprawa, jeżeli chodzi o produkt finansowy taki, jakim jest pożyczka gotówkowa. Oprocentowanie decyduje o tym, ile dokładnie będzie kosztowało nas sięgnięcie po pieniądze z zewnętrznego źródła. Trzeba przy tym pamiętać, że liczy się nie oprocentowanie, które pojawia się w reklamach i innych materiałach marketingowych, ale na to, które określane jest jako rrso. Co to oznacza?

Skrót można rozszyfrować jako roczna rzeczywista stopa oprocentowania. W praktyce jest to wyliczenie pokazujące, o ile więcej będzie trzeba oddać pieniędzy, jeśli pożyczka gotówkowa (lub jakakolwiek inna) zostanie zaciągnięta na okres dwunastu miesięcy. Wliczone w tę liczbę są min. prowizje, ubezpieczenia i marże. W skrajnych przypadkach roczna rzeczywista stopa oprocentowani może sięgnąć kilkuset procent.

Po drugie, zwrócić uwagę na prowizje

No właśnie – skąd bierze się taka duża różnica między reklamowanymi odsetkami a tym, ile naprawdę musi zapłacić osoba zaciągająca pożyczkę? Odpowiedzią są różnego rodzaju prowizje i inne opłaty pobierane w momencie zawierania umowy. Te mogą mieć zróżnicowaną formę i być określane zarówno procentowo, od wartości kwoty pożyczki, jaki kwotowo. Na czym polega różnica z punktu widzenia kredytobiorcy?

Otóż procentowe prowizje są niekorzystne dla tych, którzy zadłużają się na wyższe kwoty. W ich przypadku każdy procent oznacza większe pieniądze. Inaczej jest z prowizjami i opłatami określanymi kwotowo. W przypadku małych pożyczek mogą one stanowić nawet jedną trzecią wartości środków. Kiedy jednak suma rośnie, spada udział takiej opłaty w jej ogólnej wartości.

Po trzecie, sprawdzić żądane zabezpieczenia

Na tym jednak nie koniec. Otóż często zdarza się, że udzielenie kredytu czy pożyczki uzależnione jest od uzyskania dodatkowego zabezpieczenia. Takim zabezpieczeniem mogą być dobra materialne, takie jak choćby mieszkania czy inne nieruchomości (na przykład działki budowlane, grunty rolne) ale też ruchomości (powiedzmy – samochód). Zdarza się, że pożyczka gotówkowa udzielana jest pod zastaw słowa innych osób.

Osoby takie to żyranci. Jeśli kredytobiorca przestanie spłacać miesięczne raty, to na nich spadnie ciężar zaspokojenia roszczeń banku. Warto dokładnie sprawdzić, jakie zabezpieczenia są wymagane przy zaciąganiu pożyczki gotówkowej i kiedy są uruchamiane. Tak, żeby później nie było żadnych nieprzyjemnych niespodzianek.

Po czwarte, przejrzeć dodatkowe opłaty

Na koniec warto jeszcze bliżej przyjrzeć się opłatom dodatkowym. Chodzi tu na przykład o pieniądze, które trzeba zapłacić w przypadku wcześniejszej spłaty. Jeśli kwoty takie są wysokie, może się okazać, że taka operacja będzie niekorzystna. A pożyczka gotówkowa będzie ciążyć nam znacznie dłużej, niż byśmy chcieli.