Pożyczka gotówkowa: warto

Istnieje wiele powodów, które przemawiają za tym, żeby korzystać z instrumentu takiego, jak pożyczka gotówkowa. Oto niektóre z nich.

domino z pieniądzyMożna traktować ją jako zło konieczne albo dźwignię pozwalającą zniwelować straty. Można też spojrzeć na pożyczkę gotówkową nieco inaczej.

Po pierwsze, nie zawsze mamy gotówkę

To dość oczywista sprawa: zdarza się, że chcemy coś kupić, teoretycznie moglibyśmy mieć na to pieniądze, ale z różnych przyczyn korzystniej będzie pozyskać na nie środki zewnętrzne. Wówczas pożyczka gotówkowa może być optymalnym rozwiązaniem. O jakiej konkretnie sytuacji tutaj jest mowa i dlaczego opłaca się pożyczyć więcej niż korzystać z własnych zasobów finansowych?

Najprostszym przykładem może być sytuacja, w której mamy na lokacie sporą sumę pieniędzy, jednak do czasu jej zakończenia zostało jeszcze wiele miesięcy. Zerwanie lokaty oznaczałoby utratę odsetek, a więc realną stratę. Wobec tego może być opłacalne zaciągnięcie stosunkowo niewielkiej pożyczki gotówkowej i jej spłata po zamknięciu lokaty.

Po drugie, czasem trzeba przyspieszyć zakup

Może się też zdarzyć, że będziemy musieli kupić coś od razu, bez możliwości wstrzymania się z transakcją. Takich sytuacji jest w życiu bardzo wiele, zwłaszcza jeśli nie dysponujemy zbyt wysokimi dochodami. Dotyczy to szczególnie tych osób, które wykorzystują w praktyce różnego rodzaju urządzenia do utrzymania swoich dochodów na konkretnym, wystarczającym do życia poziomie.

I znowu, najlepiej przedstawić to na konkretnej sytuacji. Załóżmy, że jakaś osoba dojeżdża do pracy w innym mieście. To jej jedyny sposób na uzyskanie dochodów, które jednak nie są aż tak duże, żeby pozwalały na znaczące oszczędności. Dojazdy odbywają się za pomocą własnego samochodu. Kiedy auto się zepsuje, trzeba je za wszelką cenę naprawić. Rozwiązaniem może być wówczas pożyczka gotówkowa.

Po trzecie, oprocentowanie spada

wydawanie pieniędzyInna sprawa, że w niektórych sytuacjach pożyczka gotówkowa może się po prostu opłacać. Dotyczy to zwłaszcza okresu, w którym spadają stopy procentowe, marże są coraz niższe, a banki licytują się, kto szybciej pozbędzie się nadmiaru pieniędzy. Dzięki temu pożyczanie jest znacznie tańsze, a w skrajnych sytuacjach może być wręcz opłacalny.

Żeby dobrze sobie to zwizualizować, posłużmy się konkretnym przykładem. Otóż może się zdarzyć, że pożyczka gotówkowa będzie udzielana z oprocentowaniem niższym niż wynosi stopa inflacji. Co oznacza, że będzie de facto przynosiła zyski temu, kto ją zaciągnął, a nie instytucji finansowej, która ją udziela. Trzeba jednak pamiętać, że zdarza się to wyjątkowo rzadko.

Po czwarte, można wydać na co się chce

Warto także spojrzeć na kwestię tego rodzaju finansowania z jeszcze innej strony. O ile kredyt udzielany jest najczęściej na określony cel, na przykład kupno mieszkania czy samochodu i w zasadzie nie można tego celu zmienić, pożyczka gotówkowa może być przeznaczona na cokolwiek. W zależności od własnej fantazji można ją wydać na zabawę, wyjazdy i sprzęt elektroniczny.