Prezydencka pomoc dla frankowiczów

Co Andrzej Duda obiecał frankowiczom, i jakie to niesie konsekwencje?

Coins of SwitzerlandZapewne większość z nas kojarzy deklaracje obecnego prezydenta Andrzeja Dudy, które dotyczą pomocy dla osób spłacających kredyt w szwajcarskiej walucie, czyli tzw. frankowiczów. Prezydent podjął się przygotowania specjalnego projektu w tej sprawie, który ma pomóc takim osobom. Jakie są jednak jego główne założenia i czy na pewno jest on taki dobry? Banki będą musiały oddawać spready pobierane przy kredytach walutowych, zaś przymusowe przewalutowanie zobowiązań zostanie przesunięte o rok. To tylko niektóre z zapisów, jakie znalazły się w projekcie ustawy frankowej.

Osoby, które spłacają lub spłaciły już swój kredyt denominowany lub indeksowany do waluty obcej, będą mieli możliwość otrzymania zwrotu pobranych kwot przez bank podczas procesu wymiany walut. Skala obciążeń banków w takiej sytuacji będzie bardzo wysoka, aczkolwiek prezes Narodowego Banku Polskiego twierdzi, że nie powinno to doprowadzić do destabilizacji.

Nowe przepisy nie obejmą wszystkich frankowiczów a jedynie tych, którzy swój kredyt pobrali między 1 lipca 2000 a 26 sierpnia 2011 roku. Ta druga data to czas wejścia w życie znanej ustawy antyspreadowej, która swoją drogą zapoczątkowała znany nam dzisiaj proces, jakim jest wymiana walut przez Internet w kantorach online.

Cały mechanizm ma działać w taki sposób, że bank będzie zobowiązany do zwrotu konsumentom różnicy w kapitale, jaka powstała poprzez zastosowanie spready podczas wypłaty kredytu oraz podczas spłaty rat. Co więcej, bank będzie miał również obowiązek do zwrotu odsetek w wysokości połowy odsetek ustawowych. Suma tych dwóch kwot będzie przeliczana na obcą walutę i zostanie wykorzystana do odpowiedniego pomniejszenia kapitału kredytu.

Niemniej jednak, frankowicze nie są zbyt zadowoleni z proponowanych rozwiązań. Jak sami twierdzą, zwroty spreadów to za mało, aby ulżyć ich kieszeniom. Stowarzyszenie Stop Bankowemu bezprawiu twierdzi, że projekt zakłada rzeczy, które już od dawna powinny być zakazane i deklarują, że nie poprą propozycji Kancelarii Prezydenta. Wszystko wskazuje na to, że rozwiązanie problemu frankowiczów jest jeszcze bardzo daleko.