Przelewy międzynarodowe

Przelewy zagraniczne to rosnący rynek usług finansowych. Wbrew pozorom temat jest interesujący nie tylko dla firm.

wall street signPrzelewy zagraniczne, które bardzo często określane są poleceniem wypłaty za granicę, to coraz bardziej popularna usługa, która pozwala na wysłanie pieniędzy w obcej walucie – najczęściej w euro, dolarach albo funtach. Bardzo często z takich przelewów korzysta się w polskich złotych, przelewy te realizowane są na rzecz zagranicznego banku po przewalutowaniu. Ostatnim typem przelewów, są pieniądze wysyłane w obcej walucie do innego banku krajowego. Scenariusze przelewów są różne, ale jeśli ma się zamiar wykonać taki przelew, dobrze jest wiedzieć jak wykonać go jak najtaniej. Jeśli posiada się rachunek w polskim banku, to warto skorzystać z tabeli kursów walutowych.

Przelewy zagraniczne

Przelewy zagraniczne nierzadko określa się również mianem przelewów transgenicznych – ich nazwa nie jest jednak tak istotna, jak ceny i czas realizacji. Okazuje się bowiem, że przelewy mogą być nie tylko kosztowe, ale przede wszystkim długotrwałe. Okazuje się, że ich cena oraz szybkość zależne są od liczby banków, które nazywa się korespondentami konkretnego przelewu. Nie bez znaczenia są również indywidualne taryfy opłat za pośredniczenie w wysyłce pieniędzy oraz opłaty, które pobierane są przez bank odbiorcy przelewu. Wszystko to wpływa na chęć poszukiwania znacznie tańszych opcji wykonywania przelewów.

Przelew zagraniczny można zlecić zarówno w placówce banku, przez telefon, jak i w internetowym serwisie swojego banku. Najbardziej istotnym elementem pozwalającym na wykonanie tego przelewu jest podanie adresu SWIFT banku odbiorcy, jak również określenie kto pokryje koszty transferu. Wymaganych danych jest więcej:

  • numer konta bankowego odbiorcy w formacie IBAN
  • kod BIC (SWIFT) banku odbiorcy przelewu
  • tytuł przelewu
  • kwotę przelewu w danej walucie
  • dane osobowe odbiorcy przelewu

Opłaty za usługi w euro mogą być dokonywane na kilka sposobów:

  • pieniądze przelewane z konta prowadzonego w polskich złotych – w tym wypadku przelewa się równowartość należności, która wyrażona jest w walucie na konto złotówkowe firmy, względem której ma się konkretne zobowiązane. Taka opcja możliwa jest przede wszystkim w sytuacji, kiedy konkretna firma oczekując ana zapłatę pozwala na dokonanie płatności w taki sposób – wtedy ponoszone koszty wyglądają tak jak w przypadku tradycyjnego przelewu krajowego wewnętrznego. Pozwala to na uniknięcie kosztów związanych z przewalutowaniem pieniędzy w poszczególnych bankach,

  • pieniądze przelewane są z własnego konta w polskich złotych – w takim wypadku równowartość wyrażona w walucie na dewizowe konto firmy. Pieniądze zostaną przewalutowane w banku nadawcy, a w takim wypadku konieczne jest zapoznanie się z kursem sprzedaży euro w banku docelowym,

  • pieniądze przelewane są z własnego konta walutowego – to najprostszy i najszybszy sposób na wysłanie odpowiedniej kwoty na rachunek walutowy firmy.

Powyższe operacje mogą być realizowane właśnie przez standardowe przelewy zagraniczne, a tylko niektóre jako przelewy SEPA. Przelewy SEPA muszą być zlecane w euro i przy zachowaniu pewnych wymogów. Możliwe są do realizacji w niewielu krajach, ale rozliczanie się w taki sposób jest bardzo tanie w stosunku do standardowych przelewów. To temat zasługujący na odrębne omówienie.

Artykuł przygotowano we współpracy z serwisem SafeMoney.pl.