Rynek złota w Polsce

Złoto od zawsze traktowane było jako ten rodzaj aktywów, które są bezpieczne i warto je posiadać w swoim portfelu inwestycyjnym. I chociaż ceny skupu złota, analogicznie jak każdego innego towaru, podlegają wahaniom, to jednak przez cały czas zachowują tendencję wzrostową.

Czy warto interesować się złotem?

sztabki złotaLokowanie pieniędzy w złoto jest rodzajem inwestycji długoterminowej i jeśli ktoś liczy na zyski w takiej perspektywie, z pewnością nie poniesie strat finansowych, zwłaszcza jeśli zdecyduje się na zakup złotych monet lub drogocennej biżuterii z tego szlachetnego kruszcu. Zaś w razie nagłej potrzeby zawsze znajdziemy firmę prowadząca skup złota, gdzie możemy sprzedać posiadane wartościowe przedmioty. Inwestowanie w złoto to nie tylko kupowanie sztabek czy biżuterii lub złotych monet, ale także także nabywanie udziałów w specjalnych funduszach inwestycyjnych lokujących pieniądze klientów w akcjach spółek z całego świata związanych z rynkiem złota.

Kiedy najlepiej inwestować w złoto?

Po mającej miejsce niedawno niesłychanej hossie na rynku złota, obecnie jego ceny uległy obniżeniu, było to szczególnie widoczne pod koniec ubiegłego roku. Jednak od początku 2014 wartość kruszcu rośnie, co jest związane z politycznymi zawirowaniami na Ukrainie. W niepewnej sytuacji geopolitycznej i ekonomicznej, zazwyczaj rosną ceny surowców, w tym metali szlachetnych, traktowanych jako bezpieczna inwestycja w niebezpiecznych czasach. Skup złota w takim momencie nie będzie korzystny dla indywidualnego klienta. Najbardziej odpowiedni jest moment spadku jego wartości po dość długo trwającej hossie.

Realna i rynkowa wartość złotego kruszcu

Jeśli kiedykolwiek zastanawialiśmy się, co sprawia, że złoto jest tak drogie, to trzeba mieć świadomość, że na jego cenę wpływają nie tyle jego właściwości fizyko-chemiczne, chociaż oczywiście mają one swoje znaczenie, ale przede wszystkim jego trudna dostępność i niska podaż. Zatem realna wartość złota powinna być odpowiednia do jego przydatności i dostępności. Natomiast wszelkie wahania cen skupu złota wynikają raczej z przyczyn natury spekulacyjnej, niż racjonalnych przesłanek. Traktowane jako bezpieczna inwestycja drożeje w czasie kryzysów.

Gdzie można sprzedać drogocenne metale?

Do niedawna złoto w postaci monet i sztabki można było sprzedawać w oddziałach Narodowego Banku Polskiego, dzisiaj NBP już nie prowadzi tej działalności. Natomiast w każdym mieście znajdziemy wiele lombardów, kantorów i innych firm prowadzących skup złota, srebra, platyny i wyrobów z tych metali, a w związku z dynamicznym rozwojem rynku złota w Polsce, firm oferujących jego skup będzie coraz więcej.

Pomoc przy artykule firma Coinart – skup złota