Spread funta w bankach

Im większy spread tym większa różnica między kursem kupna i sprzedaży. Podczas spłacania rat kredytowych jest to dodatkowa prowizja wpłacana do banku, z którego powzięto kredyt. W przypadku waluty rodzimej nie istnieje ryzyko zmiany kursu, jeśli jednak zaciągniemy kredyt w obcej jednostce monetarnej – np. funcie – spłacanie uzależnione jest od miesięcznych wahań kursowych (innymi słowy kursu walutowego).

W internetowej porównywarce podejrzymy spread funta w poszczególnych bankach. W ten sposób dowiemy się w jakim banku najtaniej zakupić walutę brytyjską, a w którym najdrożej sprzedać. W przypadku kredytu zaciągniętego w funtach, ale i w innych walutach, warto pomyśleć o skorzystaniu z pakietu ustaw chroniących przed wysokim (nawet 10 – procentowym) spreadem.

Banki klasyfikowane są według kursu kupna, a nie spreadu. Najbardziej opłaca się kupować funty w Raiffeisen Banku (4,75 zł za 1 funta), a także Kredyt Banku i FM Banku (odpowiednio 4,76 i 4,78 zł za 1 funta). Wskaźniki kursu kupna nie przekraczają pięciu złotych za jednego funta, z wyjątkiem Get Banku, w którym kurs wynosi aż 5,35 zł za 1 funta. Tyle nie wskażą nam nawet wskaźniki za sprzedaż waluty brytyjskiej w innych bankach – najwyższe sięgają 5,30 zł za 1 funta. Tak jest w przypadku sprzedaży funtów w Alior Banku, Getin Banku i Getin Noble Banku.

Wspomniane banki mają najwyższy wskaźnik spreadu – od 8,61 % do 8, 75 %. Będący w czołówce w klasyfikacji kursu kupna Raiffeisen Bank osiąga niemal 6 %. Niski wskaźnik z banków komercyjnych wyróżnia zaś Bank Ochrony Środowiska (4,49 %), natomiast w ogóle najniższy spread funta ma Narodowy Bank Polski (około 2,02 %).