Zagrożenia płynące z przelewów internetowych

Wykonanie przelewu internetowego to bułka z masłem i obecnie praktycznie każdy z dostępem do sieci może skorzystać z takiej opcji. W internecie jednak nie jesteśmy całkowicie bezpieczni, gdy chodzi o płatności. W jaki sposób możemy zabezpieczyć się przed kradzieżą pieniędzy?

trejdoo-pieniadze-1Przelewy internetowe do banków są zasadniczo bezpieczne. Instytucje bankowe inwestują w specjalne technologie bezpieczeństwa i potwierdzające je certyfikaty, które powodują, że korzystanie z ich stron internetowych nie jest ryzykowne. Niestety, dużym zagrożeniem dla bezpieczeństwa naszych pieniędzy jesteśmy my sami.

Uważaj na nieznane ci wiadomości z załącznikami!

Od kilku lat coraz popularniejszym sposobem działania internetowych oszustów wyłudzających dane bankowe jest przesyłanie wiadomości z załącznikami zawierającymi zainfekowane pliki- to tak zwany phishing. Często takie wiadomości są stylizowane na wiadomości od banku, na przykład informują o zablokowaniu konta, mogą też podszywać się pod kurierów, pocztę, operatorów telekomunikacyjnych.

Takich wiadomości pod żadnym pozorem nie powinniśmy otwierać, ponieważ spowodują one zainfekowanie komputera groźnymi wirusami, które mogą przejąć dane do logowania do serwisu bankowego. Niektóre z linków w wiadomości kierują też do stron, które są łudząco podobne do stron banków i następnie proszą o podanie danych.

Czytaj wiadomości SMS wysyłane przez bank!

Także przy wysyłaniu przelewów internetowych jesteśmy narażeni na smishing – jest to metoda polegająca na okradaniu kont z wykorzystaniem spreparowanego SMS-a. Najczęściej użytkownik proszony jest o otwarcie linku w wiadomości czy kontakt ze wskazanym numerem. Może też okazać się, że wiadomość będzie tak spreparowana, że wykonany przelew nie na docelowe konto internetowe, ale na konto oszusta.

Pamiętaj, że wtedy, gdy chcesz wykonać bezpieczny przelew, na przykład do sklepu internetowego, sprawdź, czy obsługuje on systemy płatności on-line, na przykład BM.pl. Za pośrednictwem serwisu internetowego BM.pl możemy również wykonywać przelewy prywatne na konto oraz na numer telefonu.