Progam MdM – jakie nowe zmiany?

Coraz sprawniej funkcjonujący program MdM (Mieszkania dla Młodych) od sierpnia bieżącego roku stał się jeszcze bardziej atrakcyjny. Postulowana zmiana, by w ramach programu można było kupować nieruchomości z rynku wtórnego, weszła w życie. To dobra wiadomość, zwłaszcza dla osób, które żyją tam, gdzie nie powstają nowe inwestycje deweloperskie.

shutterstock_157730906Choć program MdM ma zachęcić młodych ludzi do zakładania rodziny, to i tak wiele osób nie może z niego korzystać. Istotną barierą jest zdolność kredytowa, o którą niełatwo w czasach, kiedy wciąż wiele młodych osób pracuje na umowach cywilnoprawnych. Ale to niejedyne przeszkody.

Preferowany kredytobiorca

Dla komercyjnego banku idealnym kredytobiorcą, który chce skorzystać z programu Mieszkania dla Młodych, to małżeństwo z dzieckiem. Ważne jest także, by obydwoje rodzice byli zatrudnieni na umowach o pracę na czas nieokreślony. Do tego warto postarać się o jak największy wkład własny. Liczy się także wiek kredytobiorców – osoby po trzydziestym roku życia są bardziej wiarygodne.

Choć w Polsce w ostatnich latach wiele osób decyzję o założeniu rodziny podejmuje znacznie późnej niż ich rodzice, to nadal spora grupa młodych marzy o założeniu rodziny w wieku dwudziestu czy dwudziestu kilku lat. O ile osoby po szkole czy studiach raczej nie mają szans na otrzymanie kredytu, to już kilkuletnia praktyka zawodowa znacząco zwiększa szansę na skorzystanie z programu MdM. I jest to świetna wiadomość dla małżeństw zawartych przez dwudziestokilkulatków, którzy nie chcą mieszkać z rodzicami czy też trwonić pieniędzy na wynajem.

Rodzaj umowy, czyli utrudnienia

Największą przeszkodą w otrzymaniu pokaźnego kredytu są nieregularne dochody. Dlatego też znacznie większe szanse mają młodzi zatrudnieni na umowach o pracę. Oczywiście także osoby korzystające z samozatrudnienia i umów cywilnoprawnych nie stoją na straconej pozycji, o ile ich dochody są regularne i odpowiednio wysokie. Najtrudniej z otrzymaniem kredytu będą mieć osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą oraz kredytobiorcy zatrudnieni na czas określony.

Indywidualne podejście

Chcąc otrzymać finansowe wsparcie w ramach programu MdM, nie należy sugerować się wyłącznie rodzajem umowy czy wysokością dochodów. Istotne są też inne czynniki, o których należy rozmawiać z pracownikami banku. Odpowiednia argumentacja pozwala na odstępstwa. Szansa, z której warto skorzystać.

Sprawdź aktualny ranking kredytów hipotecznych i dowiedz się więcej o tym, który bank oferuje kredyty w ramach programu MdM.