Doradca kredytowy to kolejny fachowiec, którego usługi mogą się okazać istotne, gdy planujemy zakup mieszkania lub domu. Dysponując dużym doświadczeniem oraz dostępem do licznych ofert, może ułatwić nam proces zaciągania kredytu. Jednak należy przy tym pamiętać, iż w jego interesie jest sprzedanie nam jak najdroższej usługi. Czy w takim razie warto skorzystać z usług doradcy kredytowego? Odpowiadamy!

Kredyt na zakup mieszkania lub domu, bądź też na budowę domu, to zazwyczaj bardzo dużo zobowiązanie – spora kwota oraz długi okres spłaty sprawiają, że taki dług zostanie z nami na sporą część życia i będzie istotnym elementem naszego budżetu. Dlatego warto rozsądnie podejść do tematu kredytu hipotecznego i zaciągnąć go na najlepszych możliwych warunkach.

Jeżeli ma się dużo czasu oraz dobre rozeznanie w finansach, można się pokusić o samodzielne wyszukanie oferty. Problemy są tutaj dwa: wymaga to wyszukiwania ofert oraz zapoznania się ze skomplikowanymi przepisami i dokumentacją. Brak wiedzy lub/i brak czasu to dobre powody do tego, aby skorzystać z usług doradcy kredytowego.

Jak wskazuje nazwa – doradza on w procesie zaciągania kredytu. Jednak w praktyce doradca jest też pośrednikiem, ponieważ zarabia na sprzedaniu konkretnej usługi. Jego zarobek rozliczany jest na zasadzie prowizji wypłacanej przez bank. Czy w takim razie za usługi doradcy kredytowego nie płacimy nic? Tutaj może być różnie. Niektóre banki wezmą koszt na siebie, inne doliczą go do kredytu. Lecz nawet w tym drugim przypadku może się okazać, iż doradca załatwi nam na tyle korzystne warunki pożyczki, iż mimo doliczenia prowizji, nadal płacimy mniej niż gdybyśmy sami negocjowali z bankiem.

Sprawdź witrynę naszego partnera Mieszkania na sprzedaż Bydgoszcz, gdzie znajdziesz najwięcej aktualnych ogłoszeń nieruchomości.

Korzystając z usług doradcy kredytowego należy pamiętać, iż dochodzi tu do konfliktu interesów – z jednej strony ma on nam doradzać, z drugiej zarabia na prowizji od sprzedanych nam usług, więc zależy mu, aby było ich jak najwięcej i były jak najdroższe. Można się więc spodziewać więc, że doradca będzie próbował zachęcić nas do wykupienia usług dodatkowych, takich jak ubezpieczenie, lokata czy karta.

To w jakim stopniu doradca będzie reprezentował nasze interesy, a w jakim interesy banku i swoje, jest właśnie podstawą oceny jego profesjonalizmu i użyteczności. Dlatego najlepiej jest skorzystać z usług fachowca z wieloletnim doświadczeniem i pozytywnymi opiniami. Dobre rozwiązanie to wypytanie rodziny i znajomych, czy mogą kogoś polecić. Często osoby z najbliższego otoczenia mają za sobą proces ubiegania się o kredyt i są zadowoleni z pomagającego im doradcy.

Dużą zaletą korzystania z usług doradcy jest dostęp do jego wiedzy oraz kompetencji. Wytłumaczy on klientowi zasady działania kredytu hipotecznego oraz ewentualne niezrozumiałe zapisy w umowie. Teoretycznie to samo można uzyskać u doradcy w banku, lecz przewaga zewnętrznego doradcy kredytowego polega na tym, że współpracuje on z wieloma instytucjami, więc może dobrać nam najlepszą dostępną na rynku ofertę.

Doradca poza tym przeprowadzi nas przez wszystkie formalności, w tym zadba o to, abyśmy mieli dobrze przygotowane dokumenty oraz wiedzieli, co podpisujemy. Dzięki temu transakcja będzie bezpieczna, szybsza oraz mniej stresująca. Istotne jest jednak, by wybrać osobę, które ufamy i z którą czujemy się komfortowo. Jeżeli już na początku współpracy mamy zastrzeżenia do doradcy, lepiej po prostu mu podziękować i poszukać innego fachowca.

Podsumowując: usługi doradcy kredytowego mogą się opłacać w wielu sytuacjach. Jego wiedza oraz dostęp do wielu konkurencyjnych ofert dają też szansę na to, że uzyskamy kredyt na lepszych zasadach niż gdybyśmy starali się o niego samodzielnie.