Wykorzystaj szansę na zwrot podatku z zagranicy

Jeśli w ostatnich latach podejmowałeś legalną pracę za granicami naszego kraju, być może należy ci się zwrot podatku dochodowego nadpłaconego w tamtejszym urzędzie skarbowym.

Czy zdążę się rozliczyć przed końcem roku?

magtax1Zbliża się koniec roku. To już ostatni dzwonek, aby ubiegać się o zwrot podatku z zagranicy za wcześniejsze lata. Jeśli chcesz otrzymać zwrot podatku z Niemiec, bądź Irlandii, pamiętaj że pozostało kilka dni, aby móc odzyskać nadpłacone składki za pracę w 2011 roku. Z końcem 2015 roku przepadnie również możliwość rozliczenia z austriackim urzędem za 2010 rok oraz urzędem belgijskim za rok 2012. Deklaracje podatkowe muszą wpłynąć do właściwych urzędów do 31 grudnia. Jeśli zatem chciałbyś otrzymać dodatkowy zastrzyk gotówki w postaci zwrotu nadpłaconego podatku, musisz potraktować rozliczenie priorytetowo. Nieco więcej czasu masz w przypadku, gdy pracowałeś w Stanach Zjednoczonych lub Wielkiej Brytanii. Urzędy skarbowe w USA będą przyjmowały zeznania podatkowe za rok 2012 do 15 kwietnia 2016. Z kolei w Wielkiej Brytanii rok podatkowy nie jest tożsamy z rokiem kalendarzowym. Obecnie trwający rok podatkowy na Wyspach zakończy się 5 kwietnia, do tego czasu można zatem składać rozliczenia za pracę w roku podatkowym 2011/2012.

Nowy Rok – szansa na nowy zwrot

Koniec roku niesie za sobą nie tylko brak możliwości rozliczenia podatku z zagranicy za najwcześniejsze lata. Wraz z Nowym Rokiem możliwe będzie wysyłanie rozliczeń za dobiegający właśnie końca, rok 2015. Złożenie zeznania podatkowego niezwłocznie po otrzymaniu właściwych dokumentów od pracodawcy, daje szansę na szybkie otrzymanie zwrotu podatku z zagranicznego urzędu oraz uniknięcie kolejek w firmach specjalizujących się w rozliczeniach zagranicznych.

Roczne podsumowanie zarobków – obowiązek czy dobra wola pracodawcy?

Pamiętaj, że każdy pracodawca, niezależnie od kraju zatrudnienia, ma obowiązek wystawienia i przekazania pracownikowi dokumentu podsumowującego jego zarobki oraz sumę odprowadzonych zaliczek na podatek. Warto jednak zachowywać wszystkie odcinki wypłat, otrzymywane w ciągu roku, na wypadek gdyby pracodawca uchylał się od obowiązku wystawienia rocznego dokumentu. Niektóre zagraniczne urzędy umożliwiają rozliczenia na podstawie miesięcznych lub tygodniowych payslipów.

Praca za granicą, a rozliczenie w Polsce

Dochody z wielu krajów, na przykład uzyskane na terenie Niemiec, Austrii, Irlandii, Wielkiej Brytanii czy Norwegii i Szwecji są w Polsce zwolnione z opodatkowania. Jeśli jednak w tym samym roku podatkowym miałeś dochody także w Polsce, bezwzględnie musisz wykazać w polskim PIT wszystkie zarobki, zarówno te polskie, jak i zagraniczne. Jeśli twoje dochody pochodzą z pracy w Belgii, Danii lub Holandii, niestety zostaną w Polsce opodatkowane.

 

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Zwrot podatku z zagranicy Mag-Tax