Raport z Biura Informacji Kredytowej jest podsumowaniem twojej historii kredytowej oraz innych zobowiązań. Możesz się z niej dowiedzieć, jakie dane o tobie uzyska bank, jeżeli będzie cię sprawdzał przed udzieleniem ci kredytu. Raport taki zawiera też tzw. scoring, czyli punktowe określenie twojej wiarygodności kredytowej. Z tego artykułu dowiesz się, w jaki sposób pobrać raport BIK.
Baza danych BIK oraz tworzone na jej podstawie raporty to bardzo wygodne i użyteczne narzędzie zwiększające bezpieczeństwo sektora finansowego (ale nie tylko – raporty BIK adresowane są też do firm i dzięki nim można sprawdzić wiarygodność potencjalnego kontrahenta). Z raportu instytucja finansowa szybko dowie się, jaką klient ma historię kredytową, czy ma trwające kredyty, czy zalega ze spłatami zobowiązań. Ten sam zestaw informacji o sobie możesz sprawdzić samodzielnie, zamawiając raport BIK.
W jaki sposób pobrać raport BIK?
Pobranie raportu Biura Informacji Kredytowej nie jest skomplikowane. Wystarczy założyć konto w serwisie bik.pl i zamówić odpowiednią usługę.
Pierwszym etapem przy zakładaniu konta jest wypełnienie formularza. Zawiera on zestaw standardowych danych pozwalających zweryfikować tożsamość osoby zakładającej konto: imię, nazwisko, adres e-mail, numer telefonu, adres zamieszkania (kod pocztowy, miejscowość, ulica, numer domu oraz numer mieszkania).
Poza tym w formularzu należy wprowadzić numer PESEL oraz dane dokumentu potwierdzającego tożsamość. Może to być dowód osobisty, polski paszport lub karta pobytu. Niezależnie od wyboru, musimy podać serię i numer dokumentu tożsamości, datę wydania oraz datę ważności.
Sprawdź witrynę naszego partnera sprzedam mieszkanie Lublin, gdzie znajdziesz najwięcej aktualnych ogłoszeń nieruchomości.
Ostatni etap rejestracji to zaznaczenie odpowiednich pól zgody na przetwarzanie danych oraz zapoznania się i akceptacji regulaminu. Obligatoryjne jest jedynie pole “Zapoznałem się i akceptuję Regulamin świadczenia usług drogą elektroniczną w ramach Portalu i Aplikacji BIK oraz zapoznałem się z Polityką Ochrony Prywatności Portalu i Aplikacji BIK”.
Istotne jest to, że dowód osobisty pozwala na bardzo szybką rejestrację, w 100% odbywającą się online. Po wypełnieniu i przesłaniu omawianego powyżej formularza rejestracyjnego należy wykonać przelew identyfikacyjny na kwotę 1 zł (opłata bezzwrotna). BIK narzuca wymogi odnośnie konta, z którego zrobimy ten przelew:
- dane konta zgadzają się z danymi w formularzu rejestracji
- w danych przelewu widoczne są tylko twoje dane (gdy jest to konto wspólne)
- w danych przelewu widoczne są twoje imię i nazwisko (gdy jest to konto firmowe jednoosobowej działalności gospodarczej)
- nie może to być konto, które zostało założone przy użyciu przelewu z innego banku
W przypadku potwierdzania tożsamości innym dokumentem, tj. paszportem lub kartą pobytu, BIK wyśle ci list polecony z kodem weryfikacyjnym.
We wszystkich wymienionych scenariuszach weryfikacji (dowód, paszport, kara pobytu) w kolejnym etapie otrzymasz e-mail z linkiem aktywacyjnym. Po wejściu w niego aktywujesz wysłanie przez BIK SMS-a z kodemautoryzacyjnym. Kod ten pozwoli ci sfinalizować zakładanie konta, poprzez ustalenie hasła do logowania.
Gdy masz już utworzone konto na blik.pl, możesz zakupić jedną z usług: jednorazowy raport lub pakiet raportów wraz z monitorinigiem prób wyłudzenia danych (alerty BIK).