Kiedy wybrać lokatę bankową, a kiedy rachunek oszczędnościowy?

Jeśli masz pewność co do tego, że w trakcie trwania lokaty nie będziesz potrzebować zdeponowanych na lokacie pieniędzy – wybierz lokatę terminową, bo jej oprocentowanie będzie na pewno korzystniejsze od oprocentowania środków zgromadzonych na rachunku oszczędnościowym.

shutterstock_154210700Jeśli jednak takiej pewności nie masz i chcesz zachować możliwość do dysponowania odłożonymi pieniędzmi bez utraty odsetek – z finansowego punktu widzenia rachunek oszczędnościowy może okazać się dużo lepszym rozwiązaniem.

Oprocentowanie lokat a oprocentowanie rachunków

Oprocentowanie lokat bankowych jest zazwyczaj o kilka punktów procentowych wyższe, od oprocentowania środków zdeponowanych na rachunkach oszczędnościowych. W ten sposób banki gwarantują sobie dostęp do zdeponowanych na lokatach środków, licząc na to, że ich klienci nie zechcą tracić odsetek w razie zerwania lokat.

Na opłacalność lokaty wpływa też czas jej trwania. Im dłużej trwa lokata, tym większe jest jej oprocentowanie – to kolejny czynnik dający lokatom przewagę nad rachunkami.

Dostęp do środków pieniężnych

Choć banki coraz częściej zwiększają elastyczność swoich produktów, to jednak w przypadku lokat terminowych ryzyko związane z utratą ewentualnych zarobków (odsetek od zdeponowanych pieniędzy) jest dużo wyższe niż w przypadku rachunków oszczędnościowych.
Te ostatnie charakteryzuje bardzo wysoka elastyczność, odsetki naliczane są na bieżąco, a wypłacając zaoszczędzone pieniądze, klient banku nie traci prawa do odsetek.

Pieniędzmi zgromadzonymi na lokacie również można w pełni swobodnie dysponować, jednak ryzyko utraty odsetek jest znacznie większe i zależy od tego, jak często odsetki są kapitalizowane. Jeśli warunki lokaty długoterminowej nie przewidują kapitalizacji miesięcznej, kwartalnej czy rocznej – zrywając taką lokatę, należy liczyć się z utratą całości potencjalnego zarobku.

Porównanie lokat

Jeśli zależy ci na tym, by zaoszczędzone pieniądze zarabiały jak najwięcej, a jednocześnie chcesz mieć możliwość zerwania lokaty bez utraty odsetek, zdecyduj się raczej na lokatę terminową, ale zanim wybierzesz konkretny produkt bankowy, porównaj dostępne lokaty terminowe i ich warunki: zarówno oprocentowanie, jak i częstotliwość kapitalizacji odsetek.

Porównanie lokat bankowych możesz zrobić przy pomocy narzędzi internetowych – na stronach dedykowanych osobistym finansom, gromadzących i przetwarzających dane z banków oraz umożliwiających łatwe porównanie wszystkich lub prawie wszystkich bankowych ofert. Takie narzędzia są łatwo dostępne i intuicyjne w obsłudze.