Planujesz budowę domu murowanego? Sprawdź dlaczego warto

Najchętniej wybieraną konstrukcją budowy w 2016 r. była murowana. Wybrało ją aż 96% inwestorów z wszystkich kupujących projekt domu. Dlaczego podjęli taką decyzję i na co warto zwrócić uwagę?

Projekt domu Karmelita Modern 2M WOK1046

Rok 2016 bez wątpienia należał do domów murowanych. Potwierdzają to statystyki, z których wynika, że aż 96% inwestorów wybierało właśnie takie domy, znacznie częściej niż inne rodzaje (jak szkieletowe czy z bali). Liczby nie kłamią i tak jest dokładnie w tym przypadku. Taka popularność to potwierdzenie, że domy murowane to obecnie najbardziej solidny i najlepszy jakościowo wybór. Sprawdźmy dokładnie dlaczego.

Doskonałe parametry

Domy murowane charakteryzują się wysokim poziomem akumulacji ciepła. Oznacza to, że jak są nagrzane, stygną powoli. Jednocześnie, w okresie letnim, gdy gorąco na dworze nie musimy się obawiać, że w środku będzie zbyt parno i nieprzyjemnie. Masywne ściany chronią dom przed takim zjawiskiem. Kolejną zaletą jest ogniotrwałość, a to dzięki temu, że podstawowe materiały konstrukcyjne są niepalne. Generalnie domy murowane są bardzo wytrzymałe, solidne, odporne nawet w przypadku zalania. Ponadto warto wiedzieć, że konstrukcje murowane pozwalają na uzyskanie większej rozpiętości stropów, dzięki czemu mamy większe możliwości w aranżacji wnętrza domu. Budując dom murowany można mieć pewność, że będzie służył przez długie lata.

Łatwość budowy

 

Projekt domu Dudek 2 BSA1319

Projekt domu Dudek 2 BSA1319

Bardzo ważnym plusem jest także to, że do budowy projektów domów murowanych łatwo znaleźć materiały konstrukcyjne, izolacyjne i wykończeniowe. Rynek w takie obfituje, więc bez problemu dobierzemy wszystko, co niezbędne. Są wysokiej jakości i dostępne w różnych cenach. Podobnie jest ze znalezieniem firmy, która zbuduje dla nas taki dom. Technologia murowana jest powszechna, bez problemu więc zatrudnimy odpowiednich wykonawców. Istnieje też mniejsze ryzyko popełnienia błędów podczas budowy domu murowanego, co może być wyzwaniem, gdy mamy do czynienia z mniej znaną, nowszą technologią.

Oczywiście, każdy podejmuje indywidualną decyzję dotyczącą tego, jak ma być zbudowany dom, ale wobec przedstawionych tu argumentów nie sposób przejść obojętnie. Liczne zalety, jak ognioodporność, akumulacja ciepła czy dostępność dobrych jakościowo i cenowo materiałów, sprawiają, że dom murowany wydaje się rozsądnym wyborem. Takim, o którym można powiedzieć, że zapewnia to, co najważniejsze, czyli solidność na lata i piękny wygląd. Warto, gdy będziemy planować budowę własnego domu, pomyśleć o tej ponadczasowej, pewnej technologii.