Szybka pożyczka, wysokie koszty – dlaczego?

Niektóre instrumenty finansowe są droższe niż inne. Do tej grupy należy niewątpliwie tak zwana szybka pożyczka. Z czego wynika jej wysoka cena?

prędkościomierzKto chce mieć pieniądze szybko, ten musi za nie zapłacić więcej. Tak w kilku słowach można wyjaśnić wysokie koszty szybkiej pożyczki. Co się jednak za tym stwierdzeniem kryje?

Po pierwsze: brak analizy zdolności

Jednym z dwóch najważniejszych czynników wpływających na cenę produktu finansowego takiego, jak szybka pożyczka jest niewątpliwie brak możliwości przeprowadzenia jakiejkolwiek analizy zdolności kredytowej. Pożyczkodawca nie ma w zasadzie jak sprawdzić, czy osoba, której daje pieniądze uzyskuje dochód pozwalający jej na bezpieczną spłatę należności. Taka sytuacja ma bardzo poważne konsekwencje praktyczne. Jakie?

Otóż nie wiedząc, czy dana osoba zarabia wystarczająco dużo, żeby spłacić zaciągnięty dług także wtedy, gdy jej dochody spadną lub gdy sytuacja pogorszy się, udzielający finansowania musi założyć, że nie odzyska części pieniędzy. Żeby nie stracić, wlicza sobie potencjalną stratę do ceny, jaką pobiera za kredyt. Czyli do oprocentowania.

Po drugie: bez badania wiarygodności

Drugim z najbardziej istotnych czynników wpływających na wysokie ceny takiego produktu, jak szybka pożyczka, jest brak możliwości weryfikacji wiarygodności klienta. Udzielający finansowania nie sprawdza więc, jak jego klient radzi sobie z wcześniejszym zadłużeniem. Czy regularnie i bez problemów spłaca debety na karcie kredytowej? Czy nie zaleta z ratami za kupione na kredyt urządzenia RTV lub AGD?

Bez takiej informacji wyliczenia dotyczące ceny kredytu muszą uwzględniać – ponownie! – sytuację, w której pożyczający po prostu pieniędzy nie odda. I znowu, firma która udziela szybkich kredytów musi sobie wliczyć w koszta taki przypadek. Co z kolei powoduje, że oprocentowanie rośnie o kolejne wartości skacząc do poziomu, którego raczej nie spotka się w banku.

Po trzecie: poza bankiem

bank - siedzibaBank pojawia się zresztą tutaj nieprzypadkowo. W odróżnieniu od tych pożyczek, których udzielają instytucje finansowe, firmy zajmujące się szybkimi kredytami same muszą zdobywać kapitał na rynku. Co oznacza, że zanim zarobią na swoich klientach, muszą oddać odsetki tym, którzy zdecydowali się zainwestować w ich biznes.

Jak to w praktyce oddziałuje na tych, którzy zaciągają kredyty? Otóż szybka pożyczka jest siłą rzeczy droższa. Oprócz tego, co klient normalnie oddałby w zamian za udzielenie finansowania musi także zwrócić to, co płaci firma, która zdecydowała się mu pożyczyć.

Po czwarte: raczej niskie kwoty

Na koniec warto dodać, że szybka pożyczka to najczęściej także niska pożyczka. Niby nic wielkiego, a jednak – ważne. W cenie kredytu znajdują się bowiem nie tylko koszty wyliczane procentowo, ale także kwotowo. Co oznacza, że im mniej pożyczamy, tym więcej – licząc już procentowo – musimy oddać. W skrajnych przypadkach oznacza to, że koszty takiego instrumentu finansowego sięgają nawet kilkuset procent. No, ale kogo kusi i przekonuje szybka pożyczka, ten powinien wiedzieć, że za tempo się płaci.