Czy bank przed udzieleniem kredytu hipotecznego wymaga wyciągu z konta? Tak, jest to jedna z podstawowych metod weryfikacji danych, które podaliśmy we wniosku o kredyt. Należy pamiętać, iż wyciąg nie jest jedyną podstawą udzielenia kredytu na mieszkanie, ale sposobem na sprawdzenie tego, czy to, co napisaliśmy w dokumentach aplikacyjnych jest prawdą oraz czy zamieściliśmy tam wszystkie istotne dane.

Kredyt na wyciąg bankowy

Taki produkt znajduje się w portfolio wielu banków. Jest to szybki sposób na uzyskanie raczej niewielkiej pożyczki – kwot zazwyczaj oscylują na poziomie kilkunastu, ewentualnie kilkudziesięciu tysięcy złotych, chociaż zdarzają się nawet kredyty powyżej 100 tysięcy. Jak widać więc nie są to kredyty hipoteczne. Jednak także w przypadku kredytu na mieszkanie wyciąg z konta jest niezbędny oraz pełni kluczową rolę.

Wyciąg bankowy przy kredycie hipotecznym

Gdy staramy się o kredyt na mieszkanie, składamy do banku wniosek, w którym w formularzach oraz załączonych dokumentach podajemy dane istotne dla bankowego analityka. Na ich podstawie analityk oceni naszą sytuację finansową, uzupełni ją raportem BIK i podejmie decyzję, czy udzielenie nam pożyczki nie jest zbyt ryzykowne.

Sprawdź witrynę naszego partnera mieszkania pruszcz gdański, gdzie znajdziesz najwięcej aktualnych ogłoszeń nieruchomości.

Jednym z elementów, który chce otrzymać analityk jest wyciąg z naszego konta bankowego. Dzięki niemu będzie on mógł sprawdzić, czy rzeczywisty przepływ środków na naszym koncie zgadza się z tym, co zadeklarowaliśmy. Mowa tu nie tylko o wysokości zarobków oraz ich regularności, ale też o tym, jakie posiadamy zobowiązania i strukturę wydatków. W wyciągu z konta będzie widać, czy płacimy jakieś raty. Jeżeli tak, analityk porówna je z naszą deklaracją oraz danymi z raportu BIK. W przypadku, gdy zauważy nieprawidłowość, będzie chciał od nas jej wyjaśnienia.

Podobnie sprawa ma się z wynagrodzeniami. Na wyciągu muszą one być takie same jak w naszych deklaracjach. Poza tym nie powinno być na naszym koncie nieautoryzowanych wpływów. Często powtarzają się też historie doradców kredytowych, w których główną rolę odgrywa jakiś przelew z dziwnym tytułem. Zdarza się, że rodzina lub przyjaciele, robiąc nam przelew, np. na poczet wspólnie kupowanego prezentu, dają mu jakiś dziwny, żartobliwy tytuł. Takie coś zwróci uwagę analityka i w wielu przypadkach będzie on oczekiwał wytłumaczenia, co to za dziwna transakcja.

Na podstawie wyciągu analityk może też sprawdzić, czy nie jesteśmy obciążeni egzekucją komorniczą oraz czy zadeklarowane stałe, comiesięczne wydatki (np. czynsz za mieszkanie) rzeczywiście są na wskazanym przez nas poziomie.

Banki zazwyczaj oczekują dostarczenia im wyciągu z ostatnich 3 lub 6 miesięcy. Zależy to od różnych czynników, m.in. tego, czy bank sprawdza tylko dochody, czy może też wydatki. W niektórych przypadkach, np. gdy zarobkujemy na umowy cywilno-prawne, wyciąg może być nawet dłuższy, chociażby 12 miesięczny. Dzięki temu analityk będzie mógł sprawdzić, czy mimo braku stabilnej umowy, nasze dochody są ciągłe i przewidywalne.

Jak widać więc, wyciąg bankowy odgrywa bardzo istotną rolę w procesie starania się o kredyt mieszkaniowy. Dlatego stan konta, w tym jego historia, to jedna z rzeczy, o którą należy zadbać, zanim złożymy wniosek o kredyt. Warto unikać w historii podejrzanych, niejasnych transakcji, a dla wszystkich dwuznacznych sytuacji mieć sensowne wytłumaczenie.